הייגל על אירן: יש זמן לדיפלומטיה

בשבועות האחרונות יש הערכה בקרב גורמים בכירים בארה"ב שרה"מ נתניהו לוחץ לפעולה צבאית באירן, ועל הרקע הזה מדגישים באמריקה את המסר לישראל: יש עדיין חלון לדיפלומטיה. נתניהו מחכה לאיום צבאי אמין על אירן מצידו של אובמה, איום שעדיין לא נשמע מפי נשיא ארה"ב

לקראת ביקור אובמה בישראל בהמשך החודש, ארצות הברית מחדדת את המסר לישראל: "אל תתקפו באירן, יש עדיין חלון לדיפלומטיה". בפגישה עם שר הביטחון ברק אמר מזכיר ההגנה החדש של ארה"ב צ'אק הייגל כי כל האפשרויות מונחות על השולחן אבל חלון ההזדמנויות לדיפלומטיה עדיין לא נסגר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חידוד המסרים נעשה על רקע ההערכה של גורמים בכירים שראש הממשלה לוחץ לפעולה צבאית נגד אירן בשבועות הקרובים. ראש הממשלה נתניהו מחכה שאובמה יאיים איום צבאי ברור ואמין על אירן שאם תכנית הגרעין לא תיפסק, מה שעוד לא קרה. ראש הממשלה ונשיא ארה"ב ידונו בנושא אירן בפגישתם שתיערך בישראל בסוף החודש.

בוועידת איפא"ק שנערכה השבוע אמר ראש הממשלה על אירן "הסנקציות לא עצרו את תכנית הגרעין, אלא רק פגעו בכלכלה האירנית. הרפובליקה האסלאמית מעשירה עוד ועוד אורניום ומתקינה עוד ועוד צנטריפוגות. אירן לא חצתה את הקו האדום שציירתי באו"ם אבל היא מתקרבת לשם, היא שמה עצמה קרוב לקו הזה. כדי למנוע מאירן נשק גרעיני אסור לה לחצות את הקו הזה. אנו חייבים לעצור את תכנית ההעשרה הגרעינית שלה לפני שזה מאוחר מידי", אמר לתשואות הקהל.

"מלים וסנקציות לא יעצרו את אירן"

"מילים וסנקציות לא יעצרו את אירן. שני הדברים הללו חייבים לבוא יחד עם איום צבאי ברור. אני מאוד מעריך את מה שהנשיא אובמה אמר, שישראל חייבת תמיד להיות מסוגלת להגן על עצמה בכוחות עצמה. אנחנו יודעים את המשמעות של חוסר הגנה מול אלו שרוצים להשמיד אותנו, לעולם לא ניתן לזה לקרות שוב", אמר נתניהו.

רק דקות לפניו הבהיר סגנו של אובמה, ג'ו ביידן, את עמדתה של ארה"ב: "תכניתה הגרעינית של אירן ותמיכתה בארגוני טרור כגון חיזבאללה מסכנות לא רק את ישראל - אלא את העולם כולו", אמר ביידן, והוסיף כי חלן ההזדמנויות לשיחות בנושא "הולך ומצטמצם". "כשהנשיא אובמה מדבר על האופציה הצבאית - הוא לא מבלף. הוא מתכוון למה שהוא אומר. כל האופציות עדיין על השולחן", הדגיש.

בהמשך, אמר סגן נשיא ארצות הברית כי "אנו מבינים שאם ישראל טועה בהערכותיה - הדבר עלול לסכן את קיומה ולכן אנו מחויבים לביטחונה. דבר זה לא ישתנה. ואמר כי "אנחנו מבינים שאם ישראל טועה, זה עשוי לסכן את עצם קיומה", הוסיף ביידן ואמר: "לכן אנחנו מחויבים לביטחונה של ישראל, וזה לא ישתנה".