"לפולארד לא הגיע מאסר עולם"

לורנס קורב, מי שהיה תת מזכיר ההגנה בתקופה בה נעצר ג'ונתן פולארד, אומר כי "רוח התקופה" בשנת 1985 היא זו שהובילה לעונש החמור שהוטל על יונתן פולארד: "הממוצע במקרים שכאלה של ריגול למדינה ידידותית הוא 7 שנים, הוא לא היה צריך לקבל מאסר עולם"

קורב ואסתר פולארד, השבוע בירושלים (לע"מ)

לורנס קורב, עוזר מזכיר ההגנה האמריקני בשנות ה-80, מכנס בשעה זו מסיבת עיתונאים בירושלים שבה הוא קורא לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד. לדבריו "האקלים באותה תקופה גרם לעונש החמור על פולארד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


הממוצע במקרים שכאלה של ריגול למדינה ידידותית הוא 7 שנים הוא לא היה אמור לקבל עונש מאסר עולם בעקבות הודאתו", אמר קורב בירושלים. "אנחנו יודעים שפרס ונתניהו העלו את העניין עם הממשל הקודם, נתניהו כמעט הגיע לשחרור בתקופת קלינטון, הנשיא אובמה מגיע לישראל לראשונה כנשיא, זה הזמן של העם בישראל לומר את דברו".


קורב היה עוזרו של קספר ויינברגר, מזכיר ההגנה האמריקני תחת הנשיא רונלד רייגן. בתקופת עבודתו של קורב בפנטגון נתפס פולארד כשהוא מעביר מסמכים מסווגים לישראל, ובהוראת משרד ההגנה הוא נעצר. בית משפט גזר עליו מאסר עולם.

אתמול נפגשו גם ראש הממשלה נתניהו ונשיא המדינה פרס עם קורב ביחד עם אסתר פולארד, רעייתו של המרגל הכלוא. ראש הממשלה הבטיח כי "נושא פולארד יעלה בביקור עם הנשיא אובמה. זה כבר עלה פעמים אינספור על ידי וגם על ידי אחרים, והגיע הזמן שייצא לחופשי''. אסתר פולארד אמרה לנתניהו: "יונתן לא יכול יותר. זאת הזדמנות פז כשמגיע עכשיו נשיא ארה''ב, אם לא עכשיו, אי מתי''.

כ-100 אלף איש חתמו על העצומה לשחרור פולארד

מאז הכריז הבית הלבן על ביקורו הצפוי של נשיא ארה"ב אובמה בישראל בעוד כשבועיים, הלכו והתגברו המאמצים להביא לשחרורו של המרגל הכלוא זה 28 שנים. רעייתו אסתר נפגשה לפני כשבועיים עם חברי כנסת וראשי הסיעות השונות, ביניהם גם עם יו"ר "יש עתיד" ח"כ יאיר לפיד, על מנת לבקש מהם להעלות את סוגיית השחרור של בעלה במסגרת שיחות המשא ומתן הקואליציוני.

ברשת נפתחה עצומה הקוראת לנצל את הביקור החשוב בכדי לסיים את הסוגייה הכאובה ולהביא לשחרורו של פולארד. עד כה, חתמו עליה קרוב ל-100 אלף איש, כשהיעד שהוצב מלכתחילה עומד על 150 אלף.

ג'ונתן פולארד עבד במחלקת המודיעין של הצי האמריקני, אז החליט על דעת עצמו להעביר מידע מסווג לישראל, בניגוד למדיניות הישראלית המוצהרת. מפעילו הישראלי היה השר לשעבר רפי איתן. כשנתפס, בנובמבר 1985, סירבה השגרירות הישראלית בוושינגטון לתת לו להיכנס לתחומה, הוא נעצר ונשפט למאסר עולם אותו הוא מרצה עד היום.

מעצרו ומאסרו של פולארד היו נקודת השבר החמורה ביותר בתולדות יחסי ישראל וארה"ב. שרי הביטחון משה ארנס ויצחק רבין, בתקופתם פעל פולארד, לא ידעו על מעשיו והם זעמו על מפעיליו בישראל. הפרשה עירערה מאוד את היחסים בין ממשל רייגן לישראל, וההשלכות של הפרשה השפיעו גם על היחסים עם ישראל של ממשל בוש האב.