נתניהו: "רק איום צבאי יעצור גרעין אירני"

ראש הממשלה נתניהו אמר לבאי ועידת איפא"ק שאירן מנצלת את השיחות עם המערב למשוך זמן כדי להמשיך יותר ויותר בתכנית הגרעין. "הדיפלומטיה לא עובדת. אירן מתעלמת מכל ההצעות ומנצלת את המשא ומתן רק לקנות זמן כדי להמשיך בתכנית הגרעין. רק איום צבאי, לצד הסנקציות, יגרום להפסקת תכנית הגרעין האירנית"

איום צבאי נגד אירן. נתניהו, ארכיון (לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם בפני באי הוועדה הפרו-ישראלית בארה"ב, איפא"ק. נתניהו, שנאם מלשכתו בירושלים ונאומו הוקרן בוושינגטון, הסביר כי סנקציות ודיפלומטיה לבדן לא יעצרו את תכנית הגרעין של אירן - אם אלו לא ילוו באיום צבאי מפורש. על היחסים עם הפלסטינים אמר שהסכם שלום ללא סידורי ביטחון יציבים לא יחזיק אפילו חמש דקות .

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה  לא השתכנע ככל הנראה מדבריו של הנואם שדקם לו, סגן נשיא ארה"ב גו' ביידן שטען מעל אותה בימה כי "אובמה לא מבלף בבנושא האירני", ופירט בפני באי הוועידה את הנושאים עליהם ידון עם הנשיא האמריקני בעת ביקורו בישראל בסוף החודש.

נתניהו החל בתיאור של מה שהגדיר כישלון הקהילה הבינלאומית בהתמודדות עם תכנית הגרעין של טהרן: "אירן הבהירה כי היא תפר את רצון הקהילה הבינלאומית. פעם אחר פעם אירן קיבלה הצעות לפתור את המצב בדרכי שלום, אבל הדיפלומטיה לא עובדת. אירן מתעלמת מכל ההצעות ומנצלת את המשא ומתן רק לקנות זמן כדי להמשיך בתכנית הגרעין".

"הסנקציות לא עצרו את תכנית הגרעין, אלא רק פגעו בכלכלה האירנית. אירן מעשירה עוד ועוד אורניום, היא מתקינה עוד ועוד צנטריפוגות", אמר ראש הממשלה. "אירן לא חצתה את הקו האדום שציירתי באו"ם אבל היא מתקרבת לשם, היא שמה עצמה קרוב לקו הזה. כדי למנוע מאירן נשק גרעיני אסור לה לחצות את הקו הזה. אנו חייבים לעצור את תכנית ההעשרה הגרעינית שלה לפני שזה מאוחר מדי", אמר לתשואות הקהל.

"עוד לא בקו האדום" (AP)

מילים וסנקציות לא יעצרו את אירן

"מילים וסנקציות לא יעצרו את אירן. שני הדברים הללו חייבים לבוא יחד עם איום צבאי ברור. אני מאוד מעריך את מה שהנשיא אובמה אמר, שישראל חייבת תמיד להיות מסוגלת להגן על עצמה בכוחות עצמה. אנחנו יודעים את המשמעות של חוסר הגנה מול אלו שרוצים להשמיד אותנו, לעולם לא ניתן לזה לקרות שוב", אמר נתניהו.

לאחר מכן התייחס ראש הממשלה למלחמת האזרחים בסוריה. "מלבד הטרגדיה ההומניטארית והאנושית, יותר מ-70 אלף הרוגים, סוריה יכולה ליצור משבר אסטרטגי. יש לה כלי נשק מהמתוחכמים והמסוכנים בעולם, ויש סכנה שנשק זה יזלוג לארגוני טרור. הארגונים הללו מחויבים להשמדת ישראל והם תקפו בעבר גם את ארה"ב. הם יכולים לתקוף בכל מקום בעולם, כפי שראינו בקפריסין ובבולגריה, ויש לנו מחויבות למנוע מהם להשיג נשק".

"לא כדאי לכם לאמץ את השיטה שלנו"

על היחסים עם הפלסטינים אמר כי ישראל מחפשת שלום עם שכניה אבל השלום הזה חייב להיות מעוגן במציאות ובביטחון. "ישראל נסוגה מלבנון ומעזה וקיבלנו טרור. אנו לא ניתן לזה לקרות בפעם השלישית. אני מחויב לשלום אבל כראש הממשלה אני לא אתפשר על הביטחון שלנו לעולם", קרא ראש הממשלה והקהל הגיב במחיאות כפיים ממושכות".

"למצוא יחד את הדרך קדימה", נתניהו ואבו מ (רויטרס)

"עלינו לעבוד יחד כדי למצוא דרך קדימה, והדרך הזאת צריכה להיות מדודה, צעד אחרי צעד, לקראת הסכם מתמשך שניתן להגן עליו. במזרח התיכון של היום שלום שאי אפשר להגן עליו לא יחזיק מעמד חמש דקות. על הסכם השלום להיות יציב. השכנים שלנו צריכים ללמד את הילדים שלהם לשלום ולא לשנאה, בדיוק כפי שאנחנו מחנכים את הילדים שלנו לשלום", אמר ראש הממשלה.

בתחילת דבריו התייחס ראש הממשלה למצב הפוליטי, והתבדח על כך שבשיטה הישראלית הוא נאלץ להרכיב קואליציה יותר מחודש לאחר הבחירות. "לא כדאי לכם לאמץ את השיטה שלנו", אמר לשומעים.