דיווח: "אובמה צפוי לדרוש מנתניהו לו"ז לנסיגה"

על רקע ביקורו הצפוי של נשיא ארצות הברית בישראל, ה"וורלד טריביון" מדווח כי אובמה צפוי לדרוש מרה"מ נתניהו להציג לוח זמנים מפורט לנסיגה משטחי יהודה ושומרון. גורמים ישראלים: "אם ישראל לא תהיה מעורבת בתהליך המדיני, אובמה יפעל לבדו"

"ידרוש מנתניהו לו"ז לנסיגה", ארכיון (רויטרס)

ביקורו של אובמה בישראל הולך ומתקרב, והדיווחים לגבי התכנים בהם צפוי לעסוק הנשיא האמריקני בפגישותו עם נתניהו ממשיכים לעורר סערות בישראל. המגזין "וורלד טריביון" פרסם כי אובמה צפוי לדרוש מישראל מתן לוח זמנים מפורט לנסיגה משטחי הגדה המערבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיווח שנמסר על פי המגזין מפיהם של גורמים ישראליים, צוין כי אובמה רואה בדרישה מעין יוזמה אמריקנית להנעת התהליך המדיני באופן שיביא להקמת מדינה פלסטינית כבר בשנת 2014 בשטחי יהודה ושומרון. "אובמה הבהיר לנתניהו שמהות ביקורו אינה 'צילומים לעיתונות' אלא דיון מעמיק בנושא האירני והמו"מ עם הפלסטינים".

המקורות הדגישו בדבריהם, כי אובמה נחוש להוציא יוזמה מדינית בין הצדדים אל הפועל וכי הוא אינו מעוניין בהשארת הקיפאון כפי שהוא כיום. "המשמעות של דברי אובמה היא שאם ישראל לא תהיה מעורבת ביוזמה, אובמה יפעל בנושא לבדו", ציינו.

ב"טריביון" אף צוין כי הדיווחים בנוגע לכוונותיו של אובמה מעוררות דאגה מסוימת בסביבתו של ראש הממשלה נתניהו. החשש מפני הוצאתה של יוזמה מדינית בין ישראל לפלסטינים גובר נוכח העובדה שנתניהו טרם הצליח להרכיב ממשלה, כשעל הפרק עומדת גם כניסתה של מפלגת הבית היהודי לשורות הקואליציה.

"הביקור יתקיים גם אם לא תוקם ממשלה"

מקור בכיר בוושינגטון הבהיר כי על אף הקשיים בהרכבת הקואליציה, ביקור אובמה יצא אל הפועל כמתוכנן, כך פורסם הבוקר ב"ישראל היום". "הביקור יתקיים במועדו, זאת משום שמטרת הנשיא היא להגיע אל הציבור בישראל", הבהיר הגורם.

במקביל לדיווח על הכוונה לדרוש מנתניהו לו"ז לקראת נסיגה מיהודה ושומרון, ציין הגורם כי אחת ממטרותיו של אובמה היא דווקא להפגין גישה חיובית כלפי עמדותיה של ישראל. "ככל שהממשל הקשיח את הטון נגד ישראל כך גברה הקשיחות ברשות, שם הבינו כי עדיף להם להמתין ולהשיג יותר מאשר לשבת סביב שולחן המו"מ ולהתפשר. הגעתו של אובאמה בגישה חיובית כלפי ישראל רק תמריץ את הפלשתינים לחזור לשולחן," הוסיף המקור.