ברק: "ללא הסכם יש לפעול חד-צדדית"

שר הביטחון אהוד ברק הציג לפני השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב חזון מדיני מפתיע. ברק אמר כי הוא יודע שהפלסטינים אינם שותף קל והוא מאמין כי עליהם רובצת רוב האחריות לכישלונות העבר, אבל אם לא יושג הסכם שלום על ישראל לבצע צעדים חד צדדים כדי לשמור לא להפוך למדינה דו לאומית. "צריך לקבל החלטות קשות למען העתיד"

הפתעה לפני פרישה. ברק, ארכיון (רויטרס)

פחות משבועיים לפני שמחליפו ייכנס לתפקיד, הציג שר הביטחון ברק חזון מדיני מפתיע בין הישראלים לפלסטינים. "אם הסכם שלום בינינו לפלסטינים אינו אפשרי, עלינו לעשות צעדים חד צדדיים כדי למנוע מישראל להפוך למדינה דו לאומית", אמר ברק בכנס איפא"ק בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הביטחון אהוד ברק נאם הלילה בכנס השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב, איפא"ק. תחילה התייחס ברק לסיוע האמריקני לתכניות יירוט הטילים של ישראל, והתגאה בהישגי כיפת ברזל ובניסוי המוצלח של הטיל חץ 3. בהמשך אמר כי הוא תומך בגישתו של הנשיא אובמה ושל ראש הממשלה נתניהו כי בנושא אירן כל האופציות צריכות להיות על השולחן, אך בהמשך אמר ברק דברים מפתיעים הרבה יותר.

"הממשלה החדשה שיקים ראש הממשלה נתניהו צריכה להוביל יוזמת שלום חדשה בין הישראלים לפלסטינים. פתרון שתי המדיניות הוא הפתרון היחיד שיכול לשמור על הזהות שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, הפתרון הזה הוא לא לטובת הפלסטינים אלא לטובתנו", אמר ברק.

האחריות לכישלונות העבר מוטלת על הפלסטינים

אני ניסיתי במאמצים רבים להביא להסכם כזה יחד עם הנשיא קלינטון ואני יודע שהפלסטינים אינם שותף קל. ראש הממשלה נתניהו עשה צעדים משמעותיים לקראת הסכם כולל הקפאת התנחלויות חסרת תקדים, ולדעתי יש לפלסטינים את רוב האחריות לכישלונות העבר", אמר ברק לתשואות הקהל.

"אני יודע שהסכם מלא לא יכול להחתם היום, ורק ורק מאמץ כן ומשותף יכול להביא להסכם ארוך טווח. אני מאמין שזה אפשרי, אבל אם ההסכם אינו אפשרי עלינו לשקול לבצע צעדים חד צדדים כדי למנוע הידרדרות מסוכנת לעבר מדינה דו לאומית. זה כולל פינוי חלק מההתנחלויות כדי ליצור רוב יהודי לדורות, ובמקביל וליצור הסדרי ביטחון שבסיסם הוא נהר הירדן. היו בטוחים שלא נתפשר על הביטחון שלנו תחת אלטרנטיבה כזו", הפתיע שר הביטחון את השומעים.

צריך לקבל החלטות קשות למען האינטרסים שלנו

"צריך לקבל החלטות קשות ולמען האינטרס שלנו אני מאמין שהגישה הזאת היא הגישה האפקטיבית ביותר לעתיד שלנו", הסביר ברק את תכניתו. על עזיבתו הקרובה את החיים הפוליטיים, אחרי 18 שנים, אמר ברק "ישראל חווה שינויים. בקיץ 2011 עם ישראל יצא לרחובות ודרש צדק חברתי. רק בחודש שעבר 53 ח"כים חדשים הושבעו לכנסת, כמעט חצי מחברי הכנסת יצאו, כולל אני. זו דמוקרטיה בפעולה".

"אני משוכנע שנתניהו יעבוד באותה מסירות והתמדה למען שלום וביטחון בממשלה הנוכחית כפי שפעל בממשלה היוצאת. אנו בצומת היסטורי. אני מאמין שיש לנו את האומץ לקבל את ההחלטות הקשות שיביאו שלום וביטחון למדינת ישראל", אמר ברק, וסיים את דבריו בתפילה: "השם עוז לעמו ייתן, השם יברך את עמו בשלום".