אובמה אישר הקיצוץ בתקציב; בישראל חוששים מפני ביטול הסיוע למערכות ההגנה

הנשיא האמריקני אישר בלילה את הקיצוץ הרוחבי בתקציב, בגובה של 85 מיליארד דולר. אמש אמר שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, כי במשרד החוץ הביעו חשש מפני הצעד שנקט אובמה. "כפי שתקציב זה יקוצץ, כך גם היקף הסיוע לישראל עלול להיות מקוצץ בהתאם", ציין

חשש בישראל מקיצוץ בתקציב האמריקני. ארכיו (רויטרס)

על רקע חתימתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על הצו המורה על קיצוץ רוחבי בשווי 85 מיליארד דולר בתקציב - הביע שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, חשש מפני ביטול הסיוע האמריקני לישראל למערכות ההגנה מפני טילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שגרירות ישראל עדיין אינה יודעת מה יהיה היקף הקיצוץ הרוחבי בארה"ב (סיקווסטר)", אמר אמש השגריר אורן ל"גלובס". "הסיוע לישראל כלול בתקציב הפדרלי. כפי שתקציב זה יקוצץ, כך גם היקף הסיוע לישראל עלול להיות מקוצץ בהתאם", הוסיף.

הוא המשיך וציין, כי "כבעלת הברית הקרובה ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון, ישראל מבינה את האתגרים התקציביים הלא פשוטים שאיתם מתמודדים האמריקנים. אנו מוכנים לשאת את חלקנו בנטל, תוך ניסיון לשמור על אותם פרוייקטים חיוניים לביטחונה ולשלומה של ישראל, ביניהם פרוייקט 'כיפת ברזל'".

עוד אמר אורן, כי ממשלת ישראל תוסיף לקיים דו-שיח עם הממשל האמריקני ועם הקונגרס כדי לשמור על היקף הסיוע למערכות ביטחוניות כגון "כיפת ברזל", אך לא ציין במפורש קיצוץ אפשרי בסיוע הצבאי השנתי לישראל (שניתן בנפרד מהסיוע לתכניות הטילים).

אובמה חתם על הקיצוץ בתקציב

אחרי המשבר החוזר ונשנה של תקרת החוב, שוב הממשל האמריקני מגיע למבוי סתום שפוגע בכלכלה: הרפובליקנים והדמוקרטים לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי הקיצוץ בתקציב הפדרלי, ובלילה חתם הנשיא אובמה על צו הקיצוץ.

שני הצדדים, כרגיל, מאשימים האחד את השני. הנשיא הדמוקרטי אובמה אמר "מנהיגי הרפובליקנים שבחרו לא לסגור את הפרצות במסים שמיטיבים עם השכבות העשירות. הקיצוצים אינם סוף העולם אלא סתם מטופשים". דובר בית הנבחרים הרפובליקני ביינר הגיב ואמר שהדמוקרטים רוצים להוסיף עוד עליית מסים בפעם השנייה בתוך חודשיים, דבר שאינו מקובל עליו.

הקיצוץ ישפיע על עשרות אלפי עובדי מדינה ששכרם ושעות העבודה שלהם יפגעו. כמעט מחצית מהקיצוץ הפדרלי הוא קיצוץ במערכת הביטחון ובצבא האמריקני, ועם הקיצוץ החד הזה צריך להתמודד כעת צ'אק הייגל, מזכיר ההגנה שרק נכנס לתפקידו השבוע. הייגל אמר כי הקיצוץ, כמעט 46 מיליארד דולר, יפגע ביכולת של הצבא האמריקני להתמודד עם המשימות שעומדות מולו.

כבר היום: יושבתו 70 מטוסי קרב

"ניאלץ לקחת סיכון". הייגל (רויטרס)

בשלב הראשון, הודיע הייגל כי ייסגרו ארבע כנפיים (אגד של כמה טייסות) השייכות לחיל הים, רובן מוצבות במפרץ הפרסי. מספר שעות הטיסה והאימונים יקוצץ החל מהיום, וחילות היבשה יקצרו מספר ימי האימונים.

"אני רוצה להבהיר כי אנחנו נצטרך לקחת יותר סיכון, ולעשות צעדים שיהיו להם השלכות ארוכות טווח", אמר הייגל במסיבת עיתונאים בפנטגון, מסיבת העיתונאים הראשונה שערך מאז נכנס לתפקיד. גורמים בפנטגון אמרו כי כבר היום יושבתו מתעסוקה 70 מטוסי קרב ו-2,500 חיילים. "אמריקה היא עדיין הכוח הצבאי הטוב בעולם, ואנחנו לא ניתן לקיצוץ הזה לפגוע בכוחנו", הוסיף הייגל.