נתניהו נגד ארדואן: "השוואת הציונות לפשיזם - אמירה אפלה ושקרית"

ראש ממשלת טורקיה, שנאם אתמול בכנס בווינה, ניצל את הבמה כדי להשתלח פעם נוספת בישראל - וזכה הערב לתגובה נחרצת בירושלים. "חשבנו שדברים כאלה עברו מן העולם", נמסר בהודעה

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה בחריפות הערב את הדברים שאמר אתמול מקבילו הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן. האחרון קרא בכנס בווינה "להגדיר את הציונות כפשע נגד האנושות, יחד עם האיסלאמופוביה, האנטישמיות והפשיזם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מדובר באמירה אפלה ושקרית, שחשבנו שכמוה עברו מן העולם", אמר נתניהו. במאי הקרוב יימלאו שלוש שנים לתקרית ה"מאווי מרמרה", שגרמה לפרוץ המשבר הדיפלומטי החמור ביותר בין ישראל לבין טורקיה.

לפני כמה ימים נודע לחדשות 2 כי בניסיון ליישר את ההדורים בין שתי המדינות, נערכה לאחרונה ברומא, ביוזמת לשכת ראש הממשלה, פגישה חשאית שהתקיימה ברומא בין ראש המטה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, לבין מנכ"ל משרד החוץ באנקרה. השיח בין הצדדים לא עלה יפה - והסתיים בכישלון.

הפגישה המדוברת התקיימה לפני כשלושה שבועות. מהצד הישראלי, נכח בה גם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, יוסף צ'חנובר. האחרון מונה כמי שמופקד על איתור דרכים לפתרון המשבר כבר זמן קצר לאחר שפרץ, בניסיון לגשר בין המדינות מבלי לקבל את הדרישה הטורקית מישראל להתנצל באופן רשמי על הרג פעילי המשט לעזה ולשלם פיצויים לבני משפחותיהם.

לקראת ביקורו בישראל של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שנקבע לחודש הבא - גובר הלחץ על ישראל ליישב את הסכסוך עם טורקיה. בספטמבר האחרון ניסתה גם יושבת-ראש התנועה ושרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני, ליזום מפגש בינה לבין שר החוץ באנקרה, אהמט דבוטאולו. בקשתה נענתה בשלילה - בין היתר, בשל העובדה שארדואן וראשי ממשלו מסרבים להתפשר בדרישותיהם מישראל.