אובמה יגיע למזרח התיכון "בלי תכנית שלום"

מזכיר המדינה האמריקני הטרי ג'ון קרי מנמיך ציפיות במזרח התיכון לקראת ביקור הנשיא בחודש הבא. "אובמה רוצה להקשיב", אמר קרי בביקור בגרמניה. על המתחים בשטחים ובעזה אמר: "אנו מצפים שכולם ינסו לסגת מעט ויתנהגו ברוגע ובמחשבה"

נשיא ארה"ב אובמה. בא כדי להקשיב (AP)

הנשיא ברק אובמה לא יכתיב הסכם שלום לישראל ולפלסטינים בביקורו הצפוי בחודש הבא, אלא בכוונתו רק "להקשיב" למנהיגים. כך אומר היום מזכיר המדינה האמריקני הטרי ג'ון קרי, במהלך ביקור בברלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביקורו של אובמה במזרח התיכון עורר השערות על יוזמה חדשה שיביא איתו נשיא ארה"ב, לחידוש הליך השלום הקפוא מאז 2010. אבל קרי, ששוחח עם סטודנטים גרמנים במהלך הסיור העולמי הראשון שלו בתפקיד החדש, מנמיך ציפיות. "אנו לא עומדים להגיע ולהכתיב לכולם מה הם צריכים לעשות", אמר קרי, "אני רוצה לדון והנשיא רוצה להקשיב".

אובמה, שמנהל מערכת יחסים מתוחה עם ראש הממשלה נתניהו, אמר בתחילת הכהונה הקודמת שהשלום בין ישראל לפלסטינים הוא אחד הנושאים שעומדים בראש סדר העדיפויות שלו. אבל עכשיו, אחרי ארבע שנים עם מעט מאוד תוצאות, הוא מגיע לפחות לפי סוכנות הידיעות רויטרס, בלי הרבה תקוות וציפיות.

קרי. סיור ראשון כמזכיר המדינה (AP)

מזכיר המדינה אמר שאחרי ביקורו של הנשיא האמריקני, שיכלול גם ביקור בירדן, ארה"ב תנסה לגבש תכנית שתוכל לקדם את השלום. קרי ביקש מכל הצדדים המעורבים, גם בשל ההתפתחויות בימים האחרונים בשטחים ובעזה, שלא לקבור את התהליך. "אנו מצפים שכולם ינסו לסגת מעט ויתנהגו ברוגע ובמחשבה בימים הקרובים, לנסות ולהשאיר את ההזדמנות לשלום פתוחה".