האו"ם: "לפתוח בחקירת מותו של העציר הפלסטיני"

בתום שיחה שערך עם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, קרא השליח למזה"ת רוברט סרי "לפתוח בחקירה עצמאית ושקופה" של נסיבות מותו של ערפאת ג'רדאת, שמת בכלא מגידו. הוא הזהיר מפני הסלמה במהומות בגדה המערבית ואמר: "לפרסום ישנה חשיבות מכרעת"

האו"ם: "לחקור עצמאית מות ג'רדאת" (סוכנות הידיעות "מען")

בצל המהומות האלימות בשטחים, קוראים הערב באו"ם לפתוח ב"חקירה עצמאית ושקופה" של נסיבות מותו של העציר הפלסטיני ערפאת ג'רדאת, בכלא מגידו ביום שבת האחרון. שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי הדגיש כי לפרסום מסקנות החקירה תהיה "חשיבות מכרעת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האו"ם מצפה שהנתיחה שלאחר המוות, שבוצעה בגופתו של ג'רדאת, תלווה בחקירה עצמאית ושקופה לבירור נסיבות מותו", אמר סרי בתום שיחה שערך בנושא עם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד. "מסקנות החקירה צריכות להתפרסם בהקדם האפשרי".

אזהרותיו של סרי מגיעות על רקע המשך העימותים האלימים בין הפלסטינים לכוחות הביטחון. שני נערים בני 13 ו-16 נפצעו הערב קשה בעימותים עם כוחות צה"ל. אחד מהם ניסה להצית עמדה צה"לית.

אתמול טענו הפלסטינים בעקבות הנתיחה שבוצעה בישראל בהשתתפות רופא פלסטיני, כי ג'רדאת מת כתוצאה מעינויים שעבר על ידי חוקריו בכלא. השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית עיסא קראקע אמר כי ניתוח גופתו של העציר הראה חבלות רבות שנמצאו על גופתו.

ההלוויה הסתיימה ללא אירועים מיוחדים

בישראל מיהרו לבטל את ההצהרות הפלסטיניות ופרסמו הודעה קצרה בדבר תוצאות הנתיחה שביצעו הפרופ' יהודה היס בהשתתפות הפתולוג הפלסטיני ד"ר סאבר עלול. "במהלך הנתיחה לא נמצאו סימני חבלה חיצוניים למעט סימני החייאה ושפשוף קטן בחזה ימין", נכתב בהודעה הישראלית.

בליווי כוחות מתוגברים של הצבא ומערכת הביטחון שהוצבו בגזרת חברון, התקיימה היום הלוויתו של ג'רדאת, שהסתיימה ללא נפגעים וללא אירועים מיוחדים. שעות ספורות לפני כן, ניסו אנשי גדודי אל-אקצה להסלים את האווירה וקראו לכל הפלגים הפלסטינים להגיב ל"פשע הישראלי".

עוד לפני ההלוויה, אלפי פלסטינים ירו באוויר כאות מחאה, זאת לאחר שגופתו של העציר הועברה מחברון לכפר סעיר.במקביל, מרבית האסירים הביטחוניים, שפתחו אתמול בשביתת רעב במחאה על מותו של העציר, שבו הבוקר לשגרה ואכלו את ארוחות הבוקר שהוגשו להם בבתי הסוהר.