האם נשקפה סכנה לחיי נתניהו בפריז?

ראש הממשלה כבר בדרכו לישראל ובקרב שירותי הביטחון בארץ ובצרפת נרשמה אנחת רווחה. מומחי אבטחה שמנתחים את דקות ההמתנה הארוכות של נתניהו לאוטובוס שיוביל אותו לצעדה אמש בפריז אומרים שמדובר היה בסכנה של ממש

במשך דקות ארוכות ומורטות עצבים עמד אתמול (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בפריז - ממתין לאוטובוס שייקח אותו לצעדה בכיכר הרפובליקה. בתמונות ששודרו בהרחבה בתקשורת הצרפתית נראה נתניהו אובד עצות ולחוץ, כשהמאבטחים סביבו חוככים מה לעשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האיש הזה עם הטלפון הנייד הוא לא פחות ולא יותר מאשר ראש ממשלת ישראל", אמר הקריין בטלוויזיה הצרפתית. "אנחנו חוזים בסצנות הזויות". באוטובוס הראשון לא היה מקום, האוטובוס השני חלף על פניהם וכך מצא את עצמו ראש הממשלה חשוף לאיום.

"אתמול כשצפיתי בשידור, הדבר הראשון שהוצאתי זו איזושהי אנחת רווחה שאומרת 'איזה מזל שלא אני ראש היחידה במבצע כל כך מורכב'", אומר שמוליק פילוסוף, לשעבר ראש החטיבה לאבטחת אישים בשב"כ. "להגיע למצב שבו הקהל יהיה מסונן באירוע מהסוג הזה זה בלתי אפשרי. כל אחד ממיליוני המשתתפים באירוע יכול היה להיות מפגע פוטנציאלי".

מבצע אבטחה מורט עצבים (רויטרס)

כשעמד לצידם של שועי עולם בשורה הראשונה של הצעדה, היה נתניהו מוקף באבטחה. מאחוריו שני מאבטחים - כשידו של אחד מהם מונחת על כתפו השמאלית של נתניהו. לידו מאבטח נוסף שתופס את ראש הממשלה בזרועו. "אם חס וחלילה יש איזה ניסיון התנקשות, המאבטחים משכיבים את ראש הממשלה על הרצפה מיד ומגנים עליו בגופם", מסביר אבי פזנר, לשעבר שגריר ישראל בצרפת.

שיתוף הפעולה מול המשטרה הצרפתית היה בכל זאת הדוק ואיפשר בסופו של דבר לביקור לעבור בשלום. כאב הראש נותר נחלתם של המאבטחים. היחידים, אגב, שזכו לשומרי ראש היו נשיא צרפת, נתניהו ואבו מאזן. כך מצאו עצמם המאבטחים בלית ברירה צועדים בשורה הראשונה עם מנהיגי העולם החופשי.