אוסטרליה: שגריר ישראל זומן לשיחת בירור

בישראל עדיין מסרבים להתייחס רשמית לפרשת התאבדותו של בן זיגייר, יהודי אוסטרלי שנטען כי היה סוכן מוסד ונכלא בבידוד, אך באוסטרליה כבר דורשים הסברים. בתקשורת המקומית דווח כי בכירה בממשל נועדה עם השגריר בקנברה לקראת שיחתו במשרד החוץ. משרד החוץ הישראלי: אכן התקיימה פגישה

בעוד שבישראל שותקים ומסרבים להתייחס לתחקיר האוסטרלי, שלפיו בן זיגייר - יהודי אוסטרלי ששירת כסוכן מוסד - התאבד בכלא איילון, לאחר שהוחזק בבידוד תחת זהות בדויה, באוסטרליה כבר דורשים הסברים לפרשה המסתורית. ערוץ אוסטרלי דיווח כי ראש הוועדה ליחסי החוץ ג'ולי בישופ, המשמשת גם כסגנית יו"ר  האופוזיציה, נועדה עם שגריר ישראל יובל רותם, לקראת פגישה עתידית בינו לבין בכירי משרד החוץ האוסטרלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר משרד החוץ הישראלי אמר בתגובה לחדשות 2 באינטרנט כי אכן התקיימה פגישה בין השניים, אך טען שהיא תוכננה מראש וללא קשר לפרשה.

לפי הדיווח בערוץ 7 האוסטרלי, השגריר הישראלי העביר את דאגת הממשל האוסטרלי מהפרשה לרשויות בישראל. עוד לפני הפגישה, התייחסה בישופ לתחקיר שפורסם ברשת ABC ואמרה כי הוא ייאלץ להתייחס לפרשה. "זהו נושא שאשוחח עליו ישירות עם השגריר הישראלי כדי שנבין את הבסיס לדיווח", אמרה הבכירה האוסטרלית. "אם יש שיקולים ביטחוניים, אני אבין זאת - אבל אם זה רק נוגע למבוכה של סוכנות ממשלתית אז אני רוצה לקבל הסברים".

האם השגרירות האוסטרלית בת"א ידעה?

השגריר יובל רותם (אתר משרד החוץ)

למרות שבתחקיר רשת ABC האוסטרלית אמר שר החוץ האוסטרלי בוב קאר כי הממשלה לא ידעה על המעצר של זיגייר וכי הנושא נודע לה רק לאחר התאבדותו, משנים היום השלטונות באוסטרליה גרסה. לפי דיווח בעיתון האוסטרלי "סידני מורנינג הראלד", דוברו של שר החוץ אמר ששגרירות אוסטרליה בתל אביב ידעה על מעצרו. במקביל, המדינה תפתח בבדיקה מיידית בנושא. קאר עצמו אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "ההאשמות האלה כפי שהן מוצגות בהחלט מטרידות, אני לא יודע דבר ומעולם לא העלו את הסוגיה הזו בפני".

במקביל, בכיר לשעבר בביון האוסטרלי אמר היום כי ישראל חוששת מלהתייחס לפרשה זאת כי פרטים עליה יכולים להוות עליה סיכון ממשי. "הפרשה קשורה בריגול, בגידה, ולעוד נושאים מאוד מאוד רגישים", הדגיש וורן סיד, הבכיר לשעבר.

פרשת האסיר X - סיקור מלא:

"הפרשה - איום מיידי על ישראל"

צפו בתחקיר האוסטרלי המלא: "האסיר X"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

"האוסטרלי שהתאבד: איש מוסד"

צפו בפרשנות: "מראה לא סימפטית מול ישראל"