ישראל גינתה הניסוי: "מעורר דאגה"

בעוד שברחבי העולם סוערות הרוחות מהצעד המתריס של קוריאה הצפונית, הצטרפה גם ישראל למדינות המביעות את הסתייגותן מהניסוי הגרעיני שביצעה פיוניאנג. "מדובר בהפרת ההתחייבויות הבינלאומיות", נכתב בהודעת משרד החוץ. "על הקהילה הבינלאומית להגיב במהירות"

"מעורר דאגה". קים ג'ונג און (רויטרס)

שעות לאחר הניסוי הגרעיני של קוריאה הצפונית, שעורר דאגה רבה ברחבי העולם, הצטרפה גם ישראל למגנים ופרסמה הודעה שלפיה "המעשה מהווה סכנה חמורה ליציבות האזורית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הניסוי הגרעיני של קוריאה הצפונית, וכן שיגור הטיל הבליסטי בדצמבר 2012, הם המשך של התכניות המקיפות של מדינה זו לפיתוח יכולות גרעיניות ובליסטיות", נכתב בהודעת משרד החוץ. "תכניות אלה משקפות את תפקידה השלילי של קוריאה הצפונית באזור ומעוררות דאגות חמורות בנוגע לתפוצה של טכנולוגיות גרעין וטילים".

במשרד החוץ הבהירו כי "קוריאה הצפונית מפרה את התחייבויותיה הבינלאומיות בפעולותיה אלה, ועל הקהילה הבינלאומית להגיב עליהן במהירות. יש להעביר מסר ברור לצפון קוריאה ולמדינות אחרות, לפיו פעולות ממין זה הן בלתי מקובלות ולא ניתן להבליג עליהן".

במקביל, התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק לדיון חירום בניסוי הגרעיני שערכה לפנות בוקר הדיקטטורה הקומוניסטית. אחרי שהבוקר הידיעות על הניסוי הגרעיני קיבלו אישור רשמי מפיונגיאנג, לא איחרו הגינויים מהעולם לבוא. נשיא ארצות הברית ברק אובמה, אמר כי "הניסוי הוא צעד פרובוקטיבי מאוד", וכי "ארצות הברית בוחנת את התגובה המתאימה בשיתוף עם שותפיה בקהילה הבינלאומית". גם סין, בריטניה ורוסיה מתחו ביקורת על הניסוי.