"תכנית הגרעין הצבאית היא מיתוס"

המנהיג העליון של אירן טען כי ישראל וארצות הברית הן האיום האמיתי, וכי על אירן "להתכונן צבאית" גם אם אין איום מפורש ומיידי. נתניהו שב והזהיר מעסקת הנשק הרוסית שתחמש את אירן: "בכל שנה הטילים גדלים אבל דבר אחד לא משתנה - הכתובות 'מוות לישראל' על הטילים"

מסר תקיף לישראל וארצות הברית. חמינאי (רויטרס)

טהרן נערכת למגננה לאחר עסקת הטילים? המנהיג העליון של אירן, האיתוללה עלי חמינאי, אמר שאירן צריכה "להתכונן צבאית גם בלי איומים גלויים" במסר מרומז לישראל. סוכנות הידיעות האירנית "פארס" ציטטה מדברי המנהיג, שהתייחס לחימוש האירני בטילי ההגנה S-300 ואמר כי "הצד השני (ישראל) בחוצפתו מאיים לנקוט בפעולה צבאית נגדנו, הם מתכוננים לפעול ללא בושה ולאחר מכן לומר שאנו לא צריכים להחזיק בכוח הגנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, חמינאי אמר את הדברים במהלך פגישה עם מנהיגים צבאיים וטען בפניהם שסוגיית הגרעין האירנית היא "מיתוס" שאויביה של אירן ובמיוחד ארצות הברית ממציאה ומפיצה במטרה להציג את המדינה כאומה מאיימת. 

"הסיבה לחוסר הביטחון באזור הוא המשטר הציוני, שכבול ככלב למשטר האמריקני", הוסיף חמינאי. המנהיג המשיך בטון תקיף גם כלפי ארצות הברית, שהמגעים איתה יתחדשו השבוע: "האיום האמיתי היא ארצות הברית". בנוגע לאירועים בתימן, טען חמינאי כי ארצות הברית היא זו שמהווה איום באזור כשהיא תומכת בכוחות לא לגיטימיים.

המו"מ בנושא תכנית הגרעין האירנית מתחדש השבוע אחרי ההסכמות שהושגו בסוף החודש שעבר, לקראת חתימה על הסכם סופי עד סוף יוני. בימים האחרונים מנהיגי אירן מדגישים שוב ושוב שללא הסרה מוחלטת של הסנקציות, לא יהיה הסכם.

נתניהו: "בכל שנה הטילים של אירן גדלים" 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר, בפתח ישיבת הממשלה, לעסקת הנשק בין רוסיה לאירן: "ישראל רואה בחומרה רבה את אספקת טילי S-300 מרוסיה לאירן, וזאת בשעה שאירן מגבירה את התוקפנות שלה באזור וסביב כל גבולותיה של מדינת ישראל. ישראל גם רואה בחומרה רבה את העובדה שאין שום אזכור לתוקפנות הזאת בהסכם הגרעין המתגבש בין המעצמות לאירן. אין שום התניה להפסקת התוקפנות הזאת, אם בפתיחת ההסכם או כתנאי להסרת המגבלות".

נתניהו ציין את המצעד הצבאי שערכה אירן אתמול ולמסרים המאיימים שמשמיעים ראשי הרפובליקה האסלאמית: "אתמול אנו רואים את המצעד הצבאי בטהרן ואת תערוכת הנשק שאירן מציגה בפני העולם. כל שנה הטילים גדלים - גדל הדיוק, גדלה העוצמה, גדלה הקטלניות של הטילים הללו - אבל דבר אחד לא משתנה. מה שלא משתנה זה הכתובות 'מוות לישראל' על הטילים. מול מכלול האיומים שתיארתי, ישראל תעשה כל מה שדרוש כדי להגן על ביטחון המדינה ואזרחיה".

בסוף השבוע טען הנשיא האמריקני ברק אובמה כי הוא "מופתע" שפוטין חיכה זמן רב עד שסיכם על מכירת הטילים לאירן "בהתחשב ביחסים המתוחים ביננו לבין רוסיה". אובמה אמר כי העסקה הייתה אמורה להתבצע כבר ב-2009, אך פוטין השהה את המהלך לבקשת ארצות הברית. בארצות הברית זועמים בימים האחרונים על העסקה: דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אף אמר בשבוע שעבר כי "החלטתה של רוסיה למכור לאירן את הטילים אינה מפתיעה, משום שככל הנראה רוסיה זקוקה באופן נואש להכנסות".

בסוגייה האירנית אמר אובמה כי הוא משוכנע ש"ניתן להשיג את היעד בשיחות, והן יהיו מוצלחות". אובמה גם אישר שלא יטיל וטו על החוק לפיקוח מצד הקונגרס על ההסכם עם אירן: הנשיא הדגיש כי ההצעה המוצעת "לא פוגעת בשיחות, ומאפשרת לקונגרס לבחון האם אכן השגנו פשרה הגיונית".