השר מרידור: "רוב בוחרי הליכוד תומך במו"מ"

בריאיון ל"אולפן שישי" העריך סגן ראש הממשלה, כי יש לנקוט יוזמה לשלום ולהפסיק את הבנייה בשטחים. לדבריו, יושב-ראש הרשות, אבו מאזן, הוא שמעכב את המשא ומתן ואין ביכולתו לפרז את המדינה הפלסטינית מנשק

סגן ראש הממשלה והשר לענייני מודיעין דן מרידור, אמר הערב בריאיון ב"אולפן שישי", כי על ישראל לנקוט יוזמה לקראת משא ומתן לשלום עם הרשות הפלסטינית. "כל בנייה מעבר לגושים מציבה סימן שאלה לנכונות טענותינו, שלפיהן אנו מוכנים למדינה פלסטינית", אמר מרידור. עוד הוסיף, כי "רוב בוחרי הליכוד תומך במהלך מדיני"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על רקע ביקורו הצפוי של נשיא ארצות הברית ברק אובמה בישראל, והלחץ בעולם להשקת משא ומתן מדיני מול הרשות הפלסטינית, ציין מרידור, כי "ממשלת ישראל תנהג נכון אם תודיע כי הבנייה תואמת לקו המדיני". הוא הבהיר, כי "זו ישראל - מה שמעבר - לא שלנו ולא ניגע שם".

מרידור האשים את יושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בחוסר שיתוף פעולה עם הצעותיה של ישראל, ובהן ההצעה ה"נדיבה" כלשונו, שהציע ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנדחתה ע"י הרשות."למיטב שיפוטי גם אם היינו חוזרים על הצעת אולמרט", אמר, "אבו מאזן לא מסוגל לייסד מדינה מפורזת ולנקות את עזה מטילים - משום שחמאס לא נותן לו", העריך מרידור, וטען כי "גם באין אפשרות להגיע להסכם נכון להפעיל יוזמה, ולהימנע מבנייה בהנתחלויות."

"בריטניה וצרפת ינקטו צעדים נגד ישראל - אם לא יונע המו"מ"

בעוד המשא ומתן הקואליציוני נמצא בעיצומו, וביקורו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, קרב ובא - ציין הערב גורם מדיני כי בריטניה וצרפת יוזמות אמצעי לחץ יוצא דופן על מנת לחדש את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים ומאיימות לנקוט שורת צעדים נגד ישראל, אם הנשיא האמריקני ייכשל במאמציו להניע את המשא ומתן.

נראה, כי על פי היוזמה המתגבשת, ממתינות בריטניה וצרפת לביקורו של אובמה בישראל על מנת לקבוע האם ארצות הברית מצליחה להביא לחידוש רציני של השיחות עם הפלסטינים. אם יתברר כי המהלך האמריקני נכשל - ינקטו שתי המדינות האירופיות שורה של צעדים נגד ישראל.

מטרת היוזמה היא ללחוץ על ישראל ולאלץ אותה לשוב לשולחן המשא ומתן והצעדים נגד ישראל צפויים להתמקד בעיקר בבנייה בהתנחלויות. היוזמה אומנם עדיין לא גובשה באופן סופי, אך על פי אותו מקור מדיני, צפוי המהלך לגרום למספר אישים במערכת הפוליטית לשקול את הקפאת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות הגדולים, ואולי אף ליזום מהלך מדיני משמעותי.