היועץ לביטחון לאומי עמידרור: "הבנייה בהתנחלויות גורמת לישראל נזק מדיני"

הנושא המדיני שוב על השולחן, וברקע נחשפת התבטאות מפתיעה של היועץ לביטחון לאומי בשיחות סגורות. יעקב עמידרור התריע שהמשך הבנייה בהתחלויות עלול להביא לנזק גדול גם מול ידידותיה של ישראל במערב

הבנייה - נזק לישראל. עמידרור (חדשות 2)

ההתבטאות המפתיעה של היועץ הקרוב: היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור התבטא בשיחות סגורות באופן מפתיע בכל האמור לנושא הבנייה בהנתחלויות - כך מדווח הבוקר העיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיונים בלשכת ראש הממשלה אמר עמידרור כי הבנייה בהתנחלויות, אותה פעלה הממשלה היוצאת לקדם חרף הקריאות להפסיקה, גורמת לישראל לאבד את תמיכת ידידותיה הגדולות ביותר במערב".

על פי הדיווח, עמידרור הביע דאגה רבה מההידרדרות במצבה הבינלאומי של ישראל, זאת לנוכח הביקורת הקשה שמתחו מדינות חשובות באירופה על גל הבנייה בשטחים, בדגש על תוכניות הבנייה השנויות במחלוקת בשטח E1 שאושרו על ידי הממשלה לפני כחודשיים, כתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם.

"הבנייה בהתנחלויות הפכה לבעיה מדינית שגורמת לישראל לאבד תמיכה גם מצד ידידותיה במערב", הזהיר עמידרור. "אי אפשר להסביר את נושא הבנייה בהתנחלויות לקנצלרית מרקל או אפילו לידידה הטוב של ישראל, ראש ממשלת קנדה", התריע היועץ לביטחון לאומי וקבע שפשוט אי אפשר להסביר את נושא הבנייה בשום מקום בעולם.

בלשכת נתניהו מעריכים: לחץ כבד יופעל בנושא הפלסטיני

עמדתו של עמידרור נחשבת למפתיעה, כיוון שהוא מזוהה כאיש ימין מובהק. מקורות המקורבים לעמידרור ולנתניהו ציינו כי בדיונים שהתקיימו בעניין הבנייה בשטחים סמוך למהלך ההכרה הפלסטיני באו"ם, הסתייג עמידרור מתגובה ישראלית חריפה שמשמעותה בנייה של אלפי יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון. עמידרור התבטא בחריפות גדולה עוד יותר נגד תוכניות הבנייה בשטחי E1 והתריע מפני התגובה הבינלאומית החריפה שהמהלך צפוי לגרום.

בסביבת נתניהו העריכו לאחרונה כי על הממשלה החדשה שתוקם יופעל לחץ בינלאומי כבד עוד יותר מזה שהופעל בקדנציה הנוכחית בנושא הפלסטיני והבנייה בשטחים. הערכה זו מתחזקת על רקע ביקורו המפתיע של אובמה בחודש הבא בישראל, מינויו של מזכיר המדינה החדש ג'ון קרי והחשש מיוזמת שלום אירופית ש"תיכפה" על ישראל.

היועץ עמידרור ומחזיק התיק הפלסטיני במשרד ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו, העריכו כי על הממשלה יהי לנקוט בצעדים שננקטו בעבר, על מנת למנוע הידרדרות נוספת ביחסי ישראל והמערב. בין היתר נשקלת האפשרות להקפאה זמנית של הבנייה בהתנחלויות, אולם לא באופן כולל כפי שהונהג בתחילת הקדנציה השנייה של נתניהו, אלא רק בהתנחלויות המבודדות - ובתמורה לחידוש המו"מ מול הפלסטינים.