הבית הלבן: "אובמה לא יקדם יוזמת שלום חדשה"

בוושינגטון מנמיכים ציפיות לקראת ביקורו הצפוי של הנשיא האמריקני בישראל בחודש הבא. דובר הבית הלבן ג'יי קרני הבהיר: "אין בכוונתו של אובמה לקדם יוזמת שלום חדשה". לדבריו, הנשיא אובמה מתכוון לשוחח עם ראש הממשלה נתניהו בעיקר על נושא הגרעין האירני ומלחמת האזרחים בסוריה

הנשיא האמריקני ברק אובמה צפוי להגיע לישראל בחודש הבא, אך היום מצננים בבית הלבן את ההתלהבות ומבהירים כי אין בכוונתו לקדם יוזמת שלום חדשה במהלך ביקורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש הודיעו בבית הלבן כי הנשיא האמריקני יבקר בישראל, בגדה המערבית וירדן - דבר שהביא לתקווה כי יפעל לקידום תכנית מדינית באזור. "זוהי לא מטרת הביקור", הדגיש הערב דובר הבית הלבן ג'יי קרני בתדריך עיתונאים. לדבריו, אובמה ונתניהו ידונו בעיקר בנושא הגרעין האירני והמצב המחמיר בסוריה.

"הביקור של הנשיא מתוזמן עם תחילת הכהונה של אובמה ושל ראש ממשלת ישראל", הבהיר קרני. "בכל הזדמנות בה נפגש הנשיא עם ראש ממשלת ישראל או עם מנהיגי הרשות הפלסטינית הנושאים האלה עולים".

 שגריר ארה"ב: הזדמנות להתמודד עם הבעיות במזה"ת

הדברים תואמים את התבטאותו של שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, שאמר היום כי הביקור נועד בעיקר להראות לעולם את הקשר העמוק בין שתי המדינות. "כשנתניהו ואובמה דיברו בניהם בימים האחרונים הם סיכמו על הביקור", אמר שפירו בראיון לגל"צ. "הקדנציה השנייה של נתניהו מביאה עימה הזדמנות להתמודד עם הבעיות המזרח התיכון".

לדברי שפירו, הנשיא מתכוון לעסוק בעיקר בסוגיית הגרעין האירני ותמיכתה של הרפובליקה האסלאמית בטרור העולמי. "אובמה רוצה לעסוק גם במלחמת האזרחים בסוריה ובהתמודדות מול האיום שבנפילת נשק כימי לידיים עוינות", אמר.