מזכיר המדינה החדש קרי מנסה לחדש את שיחות השלום

ג'ון קרי נכנס לתפקיד עם כוונות טובות: בשיחות שקיים היום עם הנשיא פרס ויו"ר הרשות אבו מאזן עלה הרצון לחדש את השיחות בין ישראל לפלסטינים. "לאובמה חשוב להניע תהליך", הבהיר קרי

לא מבזבז רגע. ג'ון קרי (AP)

מזכיר המדינה האמריקני החדש ג'ון קרי לא מבזבז זמן: יומיים לאחר שהושבע והחליף את הילרי קלינטון בתפקיד, קרי כבר מנסה לקדם מו"מ מדיני בשיחות טלפון שערך עם הנשיא פרס ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלשכת פרס נמסר כי בשיחתם דנו השניים בתוצאות הבחירות בישראל ו"החליפו דעות" בנוגע לעתיד תהליך השלום. הנשיא פרס הדגיש כי הבחירות בישראל יכולות לפתוח פתח חדש, הן בנושאי הפנים והם בקידום המו"מ עם הפלסטינים.

גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבל שיחת טלפון משר החוץ הנכנס. "קרי אמר שהוא ואובמה מעוניינים מאוד בתהליך השלום וערים לקשיים הכלכליים של העם הפלסטיני", מסר דוברו של אבו מאזן, אבו רודיינה. הוא הוסיף כי קרי מסר שהוא צפוי לבקר באזור להמשך השיחות עם אבו מאזן במטרה "לשמר את הדרך המדינית". עם זאת, לא צוין תאריך לביקור.

שליח שלום מיוחד

וגם זה יכול להתפרש כסוג של אופטימיות גם מצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. של העובדה שהנעת מהלך מדיני עם הפלסטינים הוצבה כיעד מרכזי של הממשלה הבאה, החליט עו"ד יצחק מולכו, בעצה אחת עם נתניהו, להמשיך בתפקיד שליחו האישי למו"מ עם הפלסטינים. לכן, פרש מולכו מצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד ביתנו, לאחר שהיועמ"ש וינשטיין קבע שלא ניתן לבצע את שני התפקידים במקביל.

ימים ספורים אחרי הבחירות, עם היוודע השינויים שחוללו הבחירות במפה הפוליטית בישראל, נפגש פרס עם מלך ירדן עבדאללה בדאבוס שבשוויץ. בהודעה מטעם לשכתו של פרס נמסר כי "השניים קיימו פגישת עבודה מדינית שבמרכזה דנו בדרכים לקידום תהליך השלום באזור".

בשבוע שעבר החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר לרשות הפלסטינית באופן חד פעמי את כספי המסים של החודש הקודם, זאת בעקבות המצוקה הכלכלית הקשה בתחומי הרשות בתקופה האחרונה. מדובר בסכום של כמאה מיליון דולר. זאת לאחר שישראל החליטה להטיל עיצומים על כספי הרשות בעקבות המהלך הפלסטיני החד צדדי באו"ם להכרזה על הרשות כמדינה משקיפה בארגון.