הבית הלבן: "בלי קשר לתוצאות - לקיים משא ומתן ישיר עם הפלסטינים"

דובר הבית הלבן אמר היום כי בלי כל קשר לזהות של הקואליציה הבאה, על ישראל לפעול במהירות כדי לחדש את השיחות הישירות עם הפלסטינים. בנוסף, הוא דחה שוב את הטענות על מערכת יחסים מעורערת בין אובמה לנתניהו. בגרמניה מקווים שהממשלה "תקום במהירות ותפעל בנחישות"

אובמה ונתניהו. ארכיון (רויטרס)

בארצות הברית מדגישים כי לא משנה כיצד תורכב הקואליציה בכנסת ה-19 של ישראל, הדרישה של ממשל אובמה היא שממשלת ישראל תפעל כדי לשוב בהקדם למשא ומתן ישיר עם הפלסטינים. דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר היום כי "ללא קשר לזהות הקואליציה הבאה, אנחנו מאמינים שיש צורך בשיחות ישירות בין ישראל לפלסטינים". הוא ציין כי על הצדדים לשוחח על נושאי הליבה ולהגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בוושינגטון עדיין מחכים לתוצאות הסופיות - לאחר שגם קולות המאושפזים בבתי החולים, האסירים וכמובן החיילים, ייספרו: "אני לא רוצה להקדים את התהליך כיוון שהתוצאה הסופית לא פורסמה", הבהיר קרני שבירך בשם ארה"ב את ישראל, ואמר כי ייתכן ונשיא ארצות הברית ברק אובמה ידבר בנושא עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בדבריו הדגיש כי המחויבות ה"בלתי מעורערת" של ארה"ב לביטחונה של ישראל תישאר ללא שינוי ובכל מצב, והסביר שעמדת הבית הלבן לגבי השלום לא השתנתה. באשר למערכת היחסים המעורערת בין אובמה לנתניהו, הוא הבהיר כי בין השניים מתנהלת מערכת יחסים חזקה וטובה: "אף מנהיג לא נפגש יותר פעמים ולא דיבר יותר בטלפון מאשר נתניהו עם הנשיא אובמה".

בגרמניה בירכו: "שהממשלה תקום במהירות"

גם שר החוץ של גרמניה גידו וסטרוולה בירך את ישראל על הבחירות, וביקש לעורר מחדש את תהליך השלום. "אנחנו נמשיך לעבוד ביחסים הדוקים עם ישראל ואנו משוכנעים כי מעל לכל, תהליך השלום במזרח התיכון חייב לנוע קדימה תוך משא ומתן אינטנסיבי", הדגיש וסטרוולה במסיבת עיתונאים שכינס בבירת גרמניה.

הוא ציין כי מדינתו עקבה מקרוב אחר הבחירות בישראל. "ראש הממשלה נתניהו נבחר עם הכי הרבה קולות, אבל אנו מברכים גם את חברי הכנסת שנבחרו - יש להם אחריות פוליטית רבה בזמנים מאתגרים וקשים כמו אלה", ציין. הוא הביע תקווה כי הממשלה תקום במהירות ותפעל במלוא נחישות.