צרפת תפעל לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים אחרי הבחירות

מיד אחרי הבחירות צפויה ישראל לעמוד בפני לחץ מדיני מסיבי לחידוש המשא ומתן מול הרשות הפלסטינית. נשיא צרפת מבטיח לתווך בין הצדדים ביוזמת שלום חדשה שיציע. צרפת לא לבד, בארה"ב מעריכים כי הנשיא אובמה ממתין לסיום הבחירות כדי ללחוץ על ראש הממשלה הבא של ישראל להתקדם באופן משמעותי במגעים

בצרפת מחכים לתוצאות הבחירות בישראל, הולנ (רויטרס)

למרות שצבאו עסוק במלחמה מול המורדים במאלי, נשיא צרפת פרנסואה הולנד התפנה אתמול כדי לטפל גם בשלום במזרח התיכון. במסיבת עיתונאים שקיים אתמול הכריז הנשיא כי "מיד לאחר הבחירות בישראל צפויה יוזמת שלום צרפתית במזרח התיכון, במטרה להביא את ישראל ואת הפלסטינים לשולחן המשא ומתן", כך מדווח הבוקר עיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יריית הפתיחה ליוזמה החדשה תהיה ככל הנראה בחודש מרס, עם הצהרה שתינתן בפסגת ראשי מדינת האיחוד האירופי. מקורות בממשל הצרפתי חידדו את הדברים והוסיפו כי בארמון האליזה סבורים ששנת 2013 צריכה להיות שנת הכרעה בסוגיית השלום במזרח התיכון.

הצהרתו של הולנד באה לאחר שמקורביו הכחישו בעבר דיווחים קודמים אודות יוזמת שלום בתיווך צרפתי ובריטי. אך למרות זאת בממשל הצרפתי הדגישו כי ראש הממשלה הבא של ישראל צפוי לעמוד בפני לחץ בנושא גם מצד בריטניה, מפני שפעילות שתי המדינות מתואמת "בגלל קרבת העמדות בנושא בין שתי המדינות", לדבריהם.

על רקע העימות בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא האמריקני אובמה, בארצות הברית גוברות ההערכות לפיהן הבית הלבן יגביר את הלחץ על ירושלים מיד כשיתבררו פניה של המשלה הבאה בישראל. דובר הבית הלבן טומי ויטור אמר אתמול כי "על שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, להיות רציניים ולחדש את השיחות. זאת כדי להתמודד עם הנושאים הקשים שמפרידים ביניהם וליצור התקדמות משמעותית לעבר שלום בר-קיימא". עוד הוסיף ויטור: "ארצות הברית תמשיך לסייע לשני הצדדים במאמצים הללו."