נתניהו עונה לאובמה: "רק אזרחי ישראל יקבעו מי ייצג את האינטרס הלאומי"

יממה לאחר הפרסום שחשף כי אובמה סבור שנתניהו מוביל למדיניות של הרס עצמי, ראש הממשלה לא נשאר חייב ומשיב לו במהלך ביקור בעוטף עזה

יחסי נתניהו ואובמה ממשיכים להידרדר: יממה לאחר שכתב האתר האמריקני "בלומברג" ג'פרי גולדברג פרסם התבטאויות מדאיגות של הנשיא על נתניהו, ראש הממשלה לא נשאר חייב ומשיב לאובמה באופן פומבי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך סיור בעוטף עזה בצהריים, התייחס ראש הממשלה נתניהו לדבריו של אובמה. "רק אזרחי ישראל הם אלה שיקבעו מי מייצג נאמנה את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל", הצהיר נתניהו. "בארבע השנים האחרונות עמדנו מול לחצים כבירים: תבעו שנרסן את הלחצים מול אירן וניסוג לקווי 67, רצו שנחלק את ירושלים ושלא נבנה בירושלים, ואנחנו הדפנו את כל הלחצים הללו. אני אמשיך לעמוד על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל למען ביטחון אזרחי ישראל".

אובמה על נתניהו: "מוביל את ישראל למדיניות של הרס עצמי"

דבריו של אובמה שחוללו את הסערה הנוכחית פורסמו בטור שכתב גולדברג, בו ציטט את נשיא ארה"ב בימים שלאחר האישור שנתן ראש הממשלה לבנייה בשטחי E1 - צעד שעורר זעם רב בבית הלבן וגרר שורת גינויים חריפים. אובמה אמר למספר ממקורביו כי המהלך של נתניהו לא הפתיע אותו וכי הוא מוביל למדיניות של "הרס עצמי".

"עם כל הודעה על התנחלות חדשה, נתניהו מניע את ארצו לכיוון של בידוד כמעט מוחלט", אמר אובמה לפי הפרסום. "כבר התרגלתי למהלכים מהסוג הזה מצדו". הוא אמר כי נתניהו פועל נגד האינטרס הישראלי. גולדברג כתב כי לא יהיה מופתע אם נשיא ארה"ב יגיד בקרוב כיצד צריכה להיראות המדינה הפלסטינית כולל בירתה במזרח ירושלים - עמדה שישראל מתנגדת לה באופן נחרץ.

"נתניהו פחדן פוליטי"

על פי הדיווח, בנושאים הקשורים לפלסטינים, הנשיא מציג את ראש הממשלה נתניהו כ"פחדן פוליטי", שלא מוכן לבזבז הון פוליטי כדי לקדם פשרה בין ישראל לרשות הפלסטינית. עם זאת, גולדברג מדגיש שאובמה לא יפסיק לתמוך בישראל בענייני ביטחון, זאת כדי לסייע לה לשמור על יתרונה הצבאי על פני מדינות המזרח התיכון.

לפי האתר האמריקני, אובמה חושב שאם ישראל - "מדינה קטנה באזור עוין" - תהפוך למדינה דחויה שמרחיקה ממנה אפילו את ארה"ב ידידתה הנאמנה, היא לא תשרוד. לטענתו של גולדברג, אובמה מאמין שאירן היא איום קצר טווח על קיומה של ישראל, אך דווקא ההתנהלות של ישראל עצמה היא איום על קיומה בטווח הארוך.