שגרירי ישראל: אנחנו מתוסכלים

כנס של משרד החוץ שנערך אתמול, בהשתתפות 160 שגרירים וראשי נציגויות, הפך לסוג של מפגן מחאה נגד מדיניות הממשלה. בתום סקירה שהעביר היועץ לביטחון לאומי, שאל אותו השגריר באו"ם פרושאור כיצד ניתן להצדיק את עיתוי החלטת הבנייה בשטחי E1, נענה במחיאות כפיים מצד השגרירים וזכה לנזיפה של עמדירור

לא דיפלומטי: הכנס הפך למפגן. פרושאור (דוברת שגרירות ישראל באו"ם)

לא בכל יום נואם היועץ לביטחון לאומי בפני 160 השגרירים וראשי הנציגויות של ישראל בעולם, אבל אמש היה הכינוס הזה יוצא דופן עוד יותר. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר שבתום הסקירה המדינית של האלוף במיל' יעקב עמידרור הגיע שלב השאלות, אותו ניצלו השגרירים למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה והוציאו את היועץ משלוותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השגריר באו"ם רון פרושאור ביקש מעמידרור להבהיר מה היה ההגיון מאחורי החלטת הבנייה של הממשלה בשטחי E1, מיד לאחר שדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו"ם, וזכה למחיאות כפיים אוהדות מצד השגרירים ונציגי המשרד. היועץ לביטחון לאומי הגיב בחריפות: "אם מדיניות הממשלה לא מתאימה לכם - או שתלכו לפוליטיקה או שתתפטרו".

היועץ עמידרור לא הסתפק בכך ואמר לשגרירים: "אני לא חושב שבמשרד החוץ הבריטי היו מחיאות כפיים לשאלה שרומזת לביקורת על מדיניות הממשלה. לא היה מצב שבסטייט דיפרטמנט היו מוחאים כפיים לשאלה שמרמזת לביקורת על מדיניות הנשיא אובמה". הוא גם ענה לשאלה וטען כי מדובר היה בניסיון להבהיר לפלסטינים שעל צעדיהם החד-צדדיים, יהיה עליהם לשלם מחיר.

עמידרור: "כולנו פקידים של ממשלת ישראל"

הגיב בנזיפה חמורה. עמידרור (חדשות 2)

מנכ"ל משרד החוץ רן קוריאל ניסה להרגיע מעט את הרוחות. "אני רוצה להגיד שמחיאות הכפיים לא היו נגד מדיניות הממשלה אלא היו על שאלה שמטרידה אותנו", ניסה קוריאל לעדן ולהסביר את הדברים. "יכול להיות שזה היה ביטוי לתסכול מסויים כי אנחנו רוצים להסביר את מדיניות הממשלה אבל לא תמיד נותנים לנו את הכלים".

עמידרור לא קיבל את ההסבר והמשיך בנזיפתו. "רבותיי, לא להתבלבל. אתם הנציגים של הממשלה. אם לא מתאים לכם: או שתלכו לפוליטיקה, או שתתפטרו. אני פקיד של מדינת ישראל, הרמטכ"ל הוא פקיד ואתם פקידים. התפקיד שלנו הוא לייעץ ובסוף המנהיגים מקבלים את ההחלטות. אם אתם חושבים שיש בעיות במדיניות, אפשר להביע אותה בפורום סגור".

הרקע למחאה הוא בין היתר העובדה שמשרד החוץ המליץ לממשלה לדחות את תגובתה לפניית הפלסטינים לאו"ם כדי לא למשוך את תשומת הלב הבינלאומית לישראל ולהציג אותה כנקמנית. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות את ההמלצה, מה שהוביל לגל של גינויים חריפים ושיחות נזיפה לשגרירי ישראל בעולם.