גם בקרב הימין - רוב להסכם שלום עם הפלסטינים

"אם ממשלת ישראל תביא למשאל עם הסכם שלום שישים קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני, האם תצביע בעד או נגד ההסכם?", זו השאלה שהוצגה לאחרונה בפני מאות ישראלים במסגרת סקר שנערך עבור "מרכז ד.אבהרם לשלום במזרח התיכון". בין 67%-68% יתמכו בהסכם שמוגדר "בסיסי". עם הבטחת עוד כמה סעיפים עלו אחוזי התמיכה ל-73%-80%

בימים של קיפאון מדיני ורגע לפני מערכת הבחירות מתפרסם היום עוד סקר - מעט שונה מאלה שאנו רגילים לראות בימים האחרונים. הסקר שהזמין מרכז "ד.אבהרם לשלום במזרח התיכון" ונערך על ידי המכונים דחף ורפי סמית מציג נתונים מפתיעים באשר למידת המוכנות של הציבור הישראלי לחתימת הסדר מדיני עם הפלסטינים - בין 67%-68% תומכים בהסכם שמוגדר "בסיסי". עם הוספת עוד כמה התחייבויות עולים אחוזי התמיכה לבין 73% ל-80% תמיכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מתלבטים במי לבחור? מצפן הבחירות יגיד לכם

חבילת ההסכם עליה נשאלו בסקר קרובה למרכיבים של חבילת ההסכם שהוצעה על ידי הפלסטינים בעבר, כך לפי המרכז. "אם ממשלת ישראל תביא למשאל עם הסכם שלום שישים קץ לסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס עקרונות שנציג בפניך ושביצועו יתממש רק לאחר שהפלסטינים ימלאו את כל חובותיהם תוך דגש על תחום הביטחון והדבר ייבדק ויאושר ע"י ארה"ב, האם תצביע בעד או נגד ההסכם?" - זו השאלה שהוצגה בפני הנשאלים, ואלה הם מרכיבי ההסכם שהוצגו לפני משתתפי הסקר:

*שתי מדינות: ישראל מדינת העם היהודי ופלסטין מדינת העם הפלסטיני

*לפליטים הפלסטינים תהיה זכות שיבה רק למדינת פלסטין

*המדינה הפלסטינית תהיה מפורזת, ללא צבא

*הגבולות יהיו על בסיס קווי '67 כולל חילופי שטחים שיוויוניים בגודלם, שיתחשבו בצרכי הביטחון של ישראל וישמרו את גושי ההתנחלויות הגדולים בריבונות ישראל

*השכונות היהודיות בירושלים יהיו תחת ריבונות ישראלית והשכונות הערביות יהיו תחת ריבונות פלסטינית

*העיר העתיקה שבין החומות תהיה ללא ריבונות ותנוהל במשותף ע"י ארה"ב, ישראל והפלסטינים. המקומות הקדושים יהיו תחת פיקוח דתי כמו שקיים היום (למשל: הכותל בפיקוח ובאחריות ישראלית)

בהסדר שיכלול את הפרטים הללו הביעו תמיכה 67% מן הנשאלים על פי מכון דחף, ו-68% על פי מכון סמית. אחוזי המתנגדים - 21 לפי דחף ו-25 לפי סמית.

מי שהשיב בשלילה הוצב בפני תנאים נוספים שיתווספו, כביכול, להסכם, במה שהוגדר כ"חבילה מורחבת".

*אם בנוסף, ארה"ב תערוב לביטחון ישראל כמדינה יהודית?

*על קו הגבול שיתבסס על קווי 67 תיבנה גדר ביטחון חזקה?

*ביצוע ההסכם יהיה מותנה בפירוק כוחו הצבאי של חמאס והפסקת שלטונו בעזה?

*ארה"ב תחתום על ברית הגנה עם ישראל במסגרתה במקרה הצורך ארה"ב תהיה מחויבת לסייע בהגנת ישראל אם תותקף?

*הליגה הערבית תאשר את הסכם השלום הישראלי-פלסטיני, ומדינות ערב יתחייבו לקיים קשרים מלאים ונורמלים עם ישראל?

על פי התנאים החדשים, 73% מהנשאלים היהודים הביעו תמיכה בהסדר, לפי מכון דחף, מול 80% לפי מכון סמית. ההתנגדות להסדר כזה ירדה בקרב שני המכונים ל-14%.

גם בין מצביעי הליכוד - רוב להסדר (חדשות 2)

במכונים בדקו גם את מידת תמיכתם של הנשאלים, לפי תמיכתם במפלגות. גם כאן עלו נתונים מפתיעים.

מבין מצביעי הליכוד-ביתנו - 58% היו בעד הסכם, מול 34% נגד. בין מצביעי הבית היהודי - 47% בעד, 45% נגד. במפלגות השמאל-מרכז הנתונים, כמובן, עולים. בין מצביעי העבודה - 89% הביעו תמיכה, ובין מצביעי מרצ - 81% תמיכה.