שר החינוך: "קשורים לאריאל כמו שאנגליה קשורה לפוקלנד"

שר החינוך גדעון סער מגיב לראשונה להתבטאות השר הבריטי לענייני המזה"ת, בה הגדיר את האוניברסיטה באריאל מהווה "מכשול לשלום". "כשהיא הייתה מכללה, היא לא הייתה מכשול?", אמר באירוע שבתרבות. "הקשר שלנו לאריאל הוא לא פחות, בלשון המעטה, מהקשר של אנגליה לאיי פוקלנד"

הצליחה להרגיז את הבריטים. האוניברסיטה בא (יצחק שליסל)

זעם בישראל בעקבות התבטאותו של השר הבריטי לענייני המזרח התיכון בעניין הגדרתה של האוניברסיטה באריאל "מכשול לשלום". שר החינוך גדעון סער מתייחס היום להתבטאות ומכנה אותה "מופרכת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא מקבל את ההצהרה לפיה אוניברסיטה היא מכשול לשלום. כל עוד הייתה שם מכללה, השלום היה בר השגה?", אמר ותהה השר סער באירוע שבתרבות בנס ציונה. "ההסתה במערכת החינוך הפלסטינית היא מכשול לשלום, חוסר הנכונות הפלסטינית להכיר בישראל כמדינה יהודית ולסיים את הסכסוך אתנו - זה מכשול לשלום, הטרור הפלסטיני זה מכשול לשלום".

"אריאל תמיד הייתה חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל", המשיך שר החינוך. "הקשר שלנו לאריאל הוא לא פחות, בלשון המעטה, מהקשר של אנגליה לאיי פוקלנד".

שלשום פרסם השר הבריטי לענייני המזרח התיכון אליסטר ברט גינוי חריף לאישור הרשמי שניתן על ידי שר הביטחון אהוד ברק להכרה במוסד באריאל כאוניברסיטה לכל דבר. "אנחנו מאוכזבים עמוקות מהחלטת ישראל לשדרג את מעמדו של המרכז האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה", אמר השר ברט. "המוסד האקדמי נמצא מעבר לקו הירוק, בהתנחלות שאינה מוכרת על ידי החוק הבינלאומי".

"החלטות פרובוקטיביות"

במשרד הבריטי הוסיפו כי ההחלטה "תעמיק את נוכחות ההתנחלויות בשטחים הפלסטיניים ותעמיד עוד מכשול בפני השלום. אנו חוזרים וקוראים לישראל לחזור בה בדחיפות מההחלטה הזו ומהחלטות הבנייה האחרונות ולא להמשיך ולבצע צעדים המכוונים להרחבת ההתנחלויות".

ברט גינה פעם נוספת גם את אישורי הבנייה האחרונים מעבר לקו הירוק. לאחר שהזכיר את הגינוי שכבר פורסם בשבוע שעבר על ידי שר החוץ הבריטי ויליאם הייג, הוא הוסיף: "אנחנו מגנים גם את החלטות הבנייה שאישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של עיריית ירושלים לבניית יחידות דיור חדשות בגבעת המטוס ומורדות גילה. מדובר בהחלטות פרובוקטיביות המנוגדות לאמנת ז'נבה".

השר הבריטי חתם את הודעתו באזהרה: "ביצוע הפעולות הללו, למרות הבעת הדאגה המתמשכת של הקהילייה הבינלאומית פוגע בשמה הטוב של ישראל בעולם".