הפלסטינים מאיימים: "אם נתניהו ייבחר - נבודד את ישראל"

בכירים ברשות הציגו שורת "צעדי ענישה" שיינקטו אם ייזכה ראש הממשלה לכהונה נוספת. בין היתר, איימו לפנות לבית הדין בהאג בדרישה להעמיד לדין בכירים ישראלים בגין פשעי מלחמה, להפסיק את שיתוף הפעולה הביטחוני ולקרוא לעולם להטיל על ישראל סנקציות

נתניהו ואבו-מאזן. ארכיון (רויטרס)

הפלסטינים ערים לתוצאות הסקרים המנבאים ניצחון מוחץ לרשימת הליכוד-ביתנו בבחירות הקרובות. בכיר ברשות הבהיר הערב בריאיון לסוכנות הידיעות AP כי אם ייבחר בנימין נתניהו לקדנציה נוספת בלשכת ראש הממשלה, ינקטו הוא ואנשיו שורה של צעדים חריפים נגד ישראל במטרה להביא לבידוד מוחלט שלה בזירה הבינלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הניצחון הדיפלומטי שגרף אבו-מאזן בחודש שעבר, עם החלטת עצרת האו"ם להכיר בפלסטין כ"מדינה משקיפה שאינה חברה", מקנה לרשות ולנציגיה גישה למוסדות בינלאומיים שונים - עובדה שכעת מאיימים לעשות בה שימוש.

בין המהלכים שהציגו: פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג בדרישה להעמיד לדין בכירים ישראלים בגין פשעי מלחמה, קיום הפגנות ענק בגדה המערבית, הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני עם צה"ל ודרישה מהקהילה הבינלאומית להטיל על ישראל סנקציות.

"ב-2013 ננוע בנתיב מדיני חדש", אמר בריאיון חוסאם זומלוט, אחד מיועציו הבכירים של אבו-מאזן. "יחול שינוי ניכר מאוד בכללי המשחק שלנו מול ישראל והעולם".

"נערכים למאבק ארוך וקשה"

מזכ"ל אש"ף, יאסר עבד-רבו, סיפק גם הוא הצהרות לוחמניות. "עלינו להתחיל להיערך לקראת מאבק ארוך וקשה", הוא אמר בריאיון - ואיים: "נשתמש לשם כך בכל כלי מדיני אפשרי".

באשר לתיאום מול צה"ל, אמר מוחמד אשתייה, שר בקבינט הפלסטיני, כי "לא יהיה שיתוף פעולה ביטחוני - כל עוד לא נראה בבירור אופק מדיני".

מארק רגב, דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיב על הדברים ואמר: "יש לקוות שהתהליך המדיני אכן יתעורר ב-2013. אין תחליף למשא-ומתן ישיר. השלום לא יושג בהצהרות חד-צדדיות באו"ם או בפורומים בינלאומיים שונים".