למרות הביקורת: ממשיכים בבנייה

מחלקת המדינה האמריקנית גינתה אמש בחריפות את יוזמות הבנייה החדשות מעבר לקו הירוק, אותן כינו "פרובוקטיוביות", ובכל זאת משרד השיכון יפרסם בימים הקרובים מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור נוספות בקרני שומרון, גבעת זאב ואפרת. בליכוד מודים: "אישורי הבנייה הם קמפיין הבחירות שלנו"

מחלקת המדינה האמריקנית בוחרת היום מילים קשות במיוחד לתקוף בהן את ההחלטות הישראליות האחרונות, להמשיך ולעודד את הבנייה מעבר לשטחי הקו הירוק - במזרח ירושלים ובגדה המערבית. עיתון "מעריב" פרסם דבריו של בכיר במפלגת הליכוד ביתנו שטוען כי "אישורי הבנייה מתוזמנים במכוון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ויקטוריה נולנד, תקפה אמש בהצהרה יוצאת דופן בחומרתה את אישור תוכניות הבנייה החדשות מעבר לקו הירוק. "אנחנו מאוכזבים עמוקות מהתעקשות ישראל להמשיך במתווה של פעולות פרובקטיביות", אמרה נולנד. "ההכרזות החוזרות ונשנות על בנייה מעבר לקו הירוק פוגעות באפשרות לקדם את השלום", הוסיפה.

"המנהיגים הישראלים אומרים שוב ושוב שהם יתמכו בפתרון שתי המדינות, אבל הפעולות הללו רק מעמידות את המטרה הזו בסכנה. על כן אנו קוראים פעם נוספת לישראל ולפלסטינים להפסיק פעולות חד צדדיות ולהתמקד בחזרה לשיחות הישירות", סיכמה נולנד את דבריה.

גם שר החוץ הבריטי ויליאם הייג הצטרף לגינויים בעולם וכינה את החלטות הבנייה הישראליות "פרובוקציה רצינית ומכשול לשלום". "אם הן ייושמו", הוא הזהיר, "פתרון שתי המדינות, כשירושלים תתפקד כבירה משותפת, יהפוך לכמעט בלתי אפשרי".

"אישורי הבנייה הם קמפיין הבחירות שלנו"

גורמים בכירים במפלגת ליכוד מסבירים היום כי מבול אישורי הבנייה, קצת יותר מחודש לקראת הבחירות, לא מקרי. "הבינו אצלנו שציבור מצביעי הליכוד בעד בנייה בירושלים ובהתיישבויות ולא רואה בכך צעד שלילי. לפני הבחירות יש צורך לחדד עמדות וזה חלק מהעניין", סיפר שר בכיר במפלגה לעיתון "מעריב".

"המצביעים צריכים לראות שבונים בפועל ושלא מסתפקים רק בהצהרות של לפני הבחירות, אחרת זה לא שווה כלום", אמר השר הבכיר והוסיף: "אישורי הבנייה הם הקמפיין שלנו ועד עכשיו הם עובדים מצוין. לא במקרה יוצאת הודעת בנייה ומיד לאחריה השרים נשלחים לדבר עליה בכלי התקשורת. התזמון מכוון".

יחד עם זאת הוסיף הבכיר בליכוד כי לצד שיקולי בחירות אישורי הבנייה משרתים גם מטרה עניינית של ממשלת הימין והיא הרחבת ההתיישבות. בשלב זה, הסבירו במפלגה, מתמקדים בליכוד ביתנו באסטרטגיית בחירות של החלטות שלטוניות במקום בקמפיין פרסומי כמו של שאר המפלגות.

הסערה הבאה כבר כאן

בנייה בשטחים, ארכיון (רויטרס)

ובזמן שהמתקפה הבינלאומית בשיאה וגם באירופה מכינים כבר הצהרת גינוי חריפה לאישור הבנייה בשכונת רמת שלמה, ובמקביל, משרד השיכון והבינוי הודיע כי יפרסם בימים הקרובים מכרזים לבניית אלפי יחידות דיור בישובים קרני שומרון, גבעת זאב ואפרת.

מדובר במכרזים לבנייה ולא לתכנון, כשיחידות הדיור שייבנו הן חלק מ-3,000 היחידות שאושרו בתגובה למהלך הפלסטיני החד צדדי לשדרוג מעמד הרשות באו"ם למדינה משקיפה.

ארגון "שלום עכשיו" הודיע כי יפנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בבקשה שיורה על ביטול ההחלטה, בטענה כי מדובר בממשלת מעבר.