אירופה תגנה את ישראל על הבנייה בי-ם

גרמניה, צרפת, בריטניה ופורטוגל מכינות הצהרת גינוי חריפה לתכנית הישראלית לבנות 1,500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה. הן צפויות להכריז כי "אישור הבנייה מהווה איום על פתרון שתי המדינות". נתניהו לא מתרגש: "נמשיך לבנות בירושלים"

הבנייה מתרחבת - וגם הגינויים (AP)

עוד סערה מדינית בפתח: דיפלומט אירופאי אמר היום לסוכנות הידיעות AP שגרמניה, צרפת, בריטניה ופורטוגל פועלות לגיבוש הצהרת גינוי חריפה לתוכניות הבנייה האחרונות של ישראל במזרח ירושלים, בין היתר בשטחי E1 ובשכונת רמת שלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארבע המדינות, החברות האירופאיות במועצת הביטחון של האו"ם, מביעות דאגה שהבנייה באזור ירושלים תאיים על האפשרות להגיע לפתרון שתי המדינות בין ישראל לפלסטינים. לדברי המקור הדיפולמטי ששוחח עם AP, הצהרת הגינוי נמצאת כעת בשלבי הניסוח האחרונים לקראת הבאתה להצבעה.

למרות הביקורת הגוברת בעולם, במיוחד באירופה, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא מתרגש ולא מתכוון לשנות את התכניות. באירוע "מצדיעים להתיישבות בגליל", שהתקיים הערב בעכו, הבהיר נתניהו כי מדובר במהלכים שמבטאים "הסכמה לאומית רחבה".

"יש פה רוח של ציונות מתחדשת", אמר ראש הממשלה לנוכחים. "אתם חלוצים אמיתיים, ציונות שורשה בציון, ירושלים היא בירת הנצח של מדינת ישראל ואנחנו נמשיך לבנות בה".

הרקע להחלטה: בנייה בE1, ברמת שלמה ובגילה

הצעדים הדיפלומטים האחרונים מכיוון אירופה מגיעים על רקע החלטות הממשלה האחרונות לאשר כמה תכניות בנייה באזורים הנתפסים "בעייתיים" מבחינת הקהילה הבינלאומית בהיבט של קידום התהליך מול הפלסטינים.

אמש אושרה בנייה של עוד 1,500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שבצפון ירושלים, ונודע עוד כי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים צפויה לאשר תוכניות בנייה נוספות בשכונת גילה, המצויה מעבר לקו הירוק. בנוסף, יש תכנון להקים שכונה חדשה בשטח שנוי במחלוקת.

כבר אתמול, בעקבות האישור לבנות בשכונת רמת שלמה הממוקמת בצפון הבירה, נשמעו גינויים מצד האיחוד האירופי וארה"ב.