בצל חשש ממעצר: השר דיכטר טס לבריטניה

השר ומי שהיה ראש השב"כ בימי חיסול סלאח שחאדה הגיע לביקור ראשון בממלכה מאז ביטול הסעיף שהתיר מעצר עקב תלונה על ביצוע פשעי מלחמה. התלווה אליו מספר חריג של מאבטחים והוא נדרש ללון ליד השגרירות, כדי שיוכל לנוס לטריטוריה ישראלית במקרה שתימצא פרצה בחוק

אחרי כמעט עשור שבמהלכו נמנע מלדרוך על אדמת בריטניה מחשש שייעצר, הגיע ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, לביקור בממלכה. הוא נחת בלונדון לראשונה מאז השינוי בחוק המקומי, שנועד למנוע מגורמים פרו-פלסטינים לעשות בו שימוש כדי לפעול נגד בכירים ישראלים. למרות זאת, ממשיך החשש ללוות את הביקור - מה שניכר, בין היתר, באבטחה הכבדה שהוצמדה לדיכטר ולמקום שבו ילון במהלך שהייתו שם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עד לשינוי, התיר החוק הבריטי לגורמים פרטיים להגיש תלונות בבתי משפט בממלכה בדרישה להוציא צווי מעצר נגד חשודים בביצוע פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות. סמכות זו ניתנה אחרי מלחמת העולם השנייה ונועדה להעמיד לדין פושעי מלחמה נאצים - אולם ארגוני שמאל וגורמים פרו-פלסטינים שונים עשו בשנים האחרונות שימוש בסעיף כדי להביא למעצרם של בכירים ביטחוניים בישראל.

אלא גם לאחר ביטול הסמכות, מוסיפים ללוות את ביקורו של דיכטר חששות ממעצר, בעיקר בשל העובדה שכיהן כראש השב"כ במהלך חיסולו של סאלח שחאדה ברצועה ב-2002.

מוקף מאבטחים, לן סמוך לשגרירות

בהתאם למשרה הבכירה שמילא, מלווה את דיכטר מספר חריג של מאבטחים והוא התבקש לשהות בבית מלון סמוך מאוד לשגרירות ישראל בלונדון, כדי להבטיח שאם יוחלט לעצור אותו - יוכל להגיע למבנה ולשהות בטריטוריה ישראלית בהקדם האפשרי. עוד טרם הנסיעה דנו בנושא משפטנים ישראלים ובריטיים שווידאו שלא קיימות לאקונות משפטיות שיוכלו לאפשר, למרות הכל, הוצאת צו מעצר נגד דיכטר.

דיכטר הוזמן ללונדון על-ידי "פורום ישראל-אוסטרליה-בריטניה" שירגן איש העסקים היהודי-אוסטרלי אלבר דדון. "דרשנו ביטחונות סגורים והדוקים כדי למנוע מצבים לא נעימים", הוא אמר. "אנו באים לפגישות ענייניות, לתכלית אחת. באנו לדבר ולא להעמיד במבחן אף אחד: לא את עצמנו ולא את השלטונות המקומיים".