עלילת דם נוסח ארגון ה-IHH

בארגון הטורקי, שעמד מאחורי משט המרמרה אותו עצרו לוחמי חיל הים, מאשימים כי חמישה מהלוחמים הם יהודים טורקים ואומרים כי שמותיהם יועברו לבית המשפט שדן בתביעה נגד בכירי צה"ל בגין הרג תשעת האזרחים הטורקים

קבלת פנים למרמרה באיסטנבול (AP)

שנתיים וחצי אחרי תקרית המרמרה, ארגון ה-IHH שעמד מאחורי המשט לעזה מנסה כעת להפנות את זעמם של הטורקים לעבר הקהילה היהודית במדינה - במה שנשמע כמו עלילת דם מודרנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בארגון מאשימים כי חמישה מלוחמי חיל הים הישראלי, שפשטו על הספינה הטורקית - מבצע במהלכו נהרגו תשעה בני אדם - הם יהודים אזרחי טורקיה. סגן ראש ה-IHH, חוסיין ארוץ', טען בראיון בטלוויזיה, ששמותיהם של החמישה יוגשו בישיבה הבאה של בית המשפט באיסטנבול, שדן בתביעות נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וקצינים נוספים מהמטכ"ל.

העיתון "יני שפק" המקורב למפלגת השלטון של ראש הממשלה ארדואן מדווח שחמישה מהלוחמים שפעלו על סיפון המרמרה היו יהודים טורקים שמתגוררים בטורקיה. על פי הדיווח, שרותי הביון הטורקיים MIT הצליחו לאתר את פרטיהם של החמישה והם בודקים עכשיו את תנועותיהם לטורקיה ומחוצה לה.

"התפתחות מסוכנת"

הפרסומים האלה נראים כניסיון לערב את הקהילה היהודית בסכסוך שפרץ בין המדינות, דבר שעד כה נמנע ארדואן מלעשות. בשבוע שעבר פרסמו ארדואן ונשיא טורקיה עבדאללה גול שתי אגרות ברכה לקהילה היהודית לרגל חג החנוכה.

דובר התאחדות יוצאי טורקיה רפאל סאדי מעריך שמדובר בביטוי נוסף לתסכול הטורקי מסירובה של ישראל להתנצל על אירועי המשט ומכנה את ההתפתחות הזו מסוכנת.