אבו מאזן נגד משעל: "כבר הכרנו בישראל"

יו"ר הרשות מתח ביקורת על נאום מנהיג חמאס חאלד משעל בעזה, שאמר: "לעולם לא נכיר בישראל". אבו מאזן הזכיר את הסכמי אוסלו והדגיש: "הכרנו בישראל ב-1993". עם זאת, תקף את החלטת ישראל לבנות ב-E1: "לא נהיה סבלניים, נפעל לעצור את הרחבת ההתנחלויות"

מותח ביקורת על משעל. אבו מאזן (רויטרס)

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו תקף את אבו מאזן, על כך שלא גינה את דברי חאלד משעל, לפיהם "לא נכיר לעולם בישראל", מתח אבו מאזן ביקורת על ראש הלשכה המדינית של חמאס ואמר כי הפלסטינים כבר הכירו בישראל במסגרת הסכמי אוסלו - כך דיווח העיתון הטורקי "הורייט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא מסכים עם הצהרתו של חאלד משעל, שלפיה הפלסטינים לא יכירו לעולם במדינת ישראל", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית בתום ביקורו באנקרה. "מפני שלמעשה, הפלסטינים עשו זאת כבר בשנת 1993".

עם זאת, מתח אבו מאזן ביקורת על האישור הישראלי לבניית אלפי יחידות דיור חדשות באזור E1 ואמר: "זאת תכנית מסוכנת מאוד, היא נועדה לחצות את הגדה המערבית לשניים". יו"ר הרשות שב והתריע כי "אם ישראל אכן תתחיל בבנייה, אנחנו לא נהיה סבלניים ונשתמש בכל אמצעי דיפלומטי אפשרי כדי לעצור את הרחבת ההתנחלויות".

הוא הוסיף כי "המעמד המשודרג שלנו באו"ם נותן לנו אפשרויות פעולה נוספות, אבל אני לא אפרט אותן".

משעל: "פלסטין שלנו מהירדן ועד הים"

עבאס ומשעל שוחחו אתמול במשך כחצי שעה ודנו במאמצים לגבש אחדות פלסטינית בתיווך מצרי. יו"ר הרשות הפלסטינית הודיע מוקדם יותר כי שיחות הפיוס עם חמאס יתחדשו בעוד מספר שבועות בקהיר.

בסוף השבוע האחרון הגיע ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל לביקור ראשון והיסטורי על אדמת עזה, לרגל 25 שנים לייסוד התנועה. במהלך נאומו הכריז: "מדינת פלסטין שייכת לנו - מהירדן ועד הים. לא נוותר על חלק ממנה, ולו הקטן ביותר". משעל הדגיש כי "אנחנו לא נלחמים ביהודים בשל היותם יהודים - אלא מפני שהם כובשים", והבטיח לאסירים הפלסטינים הכלואים בישראל: "חמאס לא ישאיר אתכם מאחורי הסורגים".

בפתח ישיבת הממשלה השבוע הגיב נתניהו לנאום השנאה שנשא משעל מול אלפי תומכים בעזה. "נחשפנו שוב ביממה האחרונה לפרצוף האמיתי של אויבינו", אמר. "אין להם שום כוונה להתפשר איתנו, הם רוצים להחריב את המדינה, הם כמובן ייכשלו בזה. בתולדות עמנו אנחנו, עם ישראל, גובר על הצוררים הללו".

ראש הממשלה תקף גם את יו"ר הרשות הפלסטינית ואמר: "המעניין הוא שדווקא אבו מאזן לא גינה, לא את המילים על החרבת ישראל, כפי שקודם לכן לא גינה גם את הטילים שנורו לעבר ישראל, ולצערי חותר לאחדות עם אותו חמאס שנתמך על ידי אירן. אנחנו ממשלה נטולת אשליות, אנחנו רוצים שלום אמת עם שכנינו, אבל אנחנו לא עוצמים את עינינו ולא טומנים את ראשנו בחול".