האיחוד האירופי: "דברי ליברמן מעליבים"

שר החוץ ממשיך להשתלח במדינות אירופה בעקבות הגינויים לבנייה ב-E1 ומסלים את ההתבטאויות. במילים חריגות בהן בחר ליברמן לתאר את היחס לישראל הוא השווה את מצבה למצב היהודים לפני השואה. באיחוד האירופי לא אהבו את הטון וכעת שוקלים איך להגיב

שעות לאחר הביקורת הקשה שמתח שר החוץ אביגדור ליברמן על הקהילה הבינלאומית , לפיה "ישנם כמה מנהיגים שיהיו מוכנים להקריב את ישראל מבלי להניד עפעף", מגיעה מתקפת הנגד מכיוונה של אירופה. מקורות באיחוד האירופי מסרו הערב כי "דבריו של שר החוץ מעליבים, בייחוד נוכח התמיכה של מועצת שרי החוץ של האיחוד בישראל והגינוי המוחלט לדברי ההסתה של מנהיגי חמאס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים דיפלומטיים בירושלים מדגישים שהדברים לא קיבלו את הביטוי הצפוי בתקשורת ובמערכת הפוליטית באירופה. ייתכן שזה קורה משתי סיבות - או שבאירופה לא מתייחסים לשר החוץ של ישראל, או שמיחסים את הדברים למערכת הבחירות ולא רוצים לשחק לידיו של שר החוץ. אחת האפשרויות שהושמעו היא שאירופה לא רק תשקול הטלת מסים על תוצרת מההתנחלויות, אלא תדרוש מאזרחים ישראלים המתגוררים מעבר לקווי 1967 להחתים בדרכונם ויזה, טרם כניסתם למדינות אירופה.

מתברר שההתקפה החריפה של ליברמן נגד אירופה נבעה מפעילותן של ארבע מדינות אירופיות: שרי החוץ של דנמרק, אירלנד, פינלנד ופורטוגל התנגדו באופן נחרץ להצהרת שרי החוץ של אירופה לגנות בחריפות את חמאס ואת דבריו של משעל נגד ישראל - והסתפקו רק בגינוי של ישראל על הבנייה בשטחים.

בעקבות הדברים, השווה ליברמן את חלק ממדינות אירופה למדינות שהאיצו בצ'כוסלובקיה, ערב מלחמת העולם השנייה, לוותר על חבל הסודטים כדי לרצות את היטלר, ובסופו של דבר הובילו לפלישה של גרמניה הנאצית ולכיבוש צ'כוסלובקיה.

ליברמן: "בשביל חלק משרי אירופה - השמדת ישראל מובנת מאליה"

אמש, בנאום שנשא שר החוץ בטקס הדלקת נרות עם אנשי מפלגת "ישראל ביתנו", הוא תקף את האיחוד האירופי, את הפלסטינים, ופוליטיקאים ישראלים מהצד השמאלי של המפה.

"הודעת הגינוי אתמול של האיחוד האירופי מתעלמת מקריאת חמאס להשמיד את ישראל", אמר ליברמן. "יש שרים באיחוד, ואני לא רוצה להזכיר שמות, שכנראה השמדה של ישראל היא משהו מובן מאליו בעיניהם".

לדבריו, "זה גם מסמל עד כמה אנחנו יכולים לסמוך על אותן מדינות שתמיד אומרים שהן מבינות את צרכי הביטחון של מדינת ישראל. בהיסטוריה שלנו חווינו את אותם אירועים, כי אותם אנשים התעלמו פשוט. אותם אנשים באירופה שהתעלמו מאותן ידיעות שידעו בוודאות מה קורה עם היהודים במחנות הריכוז".