אירופה: מוטרדים מהרחבת ההתנחלויות

טיוטת החלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי, שמכונסים לדיון בבריסל, בנוגע לבנייה באזור E1 כוללת גינוי חריף לישראל. "מתנגדים בתוקף לתכנית הישראלית, שתפגע אנושות במאמצי השלום", נכתב בטיוטה. עם זאת, היא לא תכלול הטלת עיצומים על ישראל. היא צפויה להיות מאושרת ברוב קולות

מסתמן: לא יוטלו עיצומים. אילוסטרציה (AP)

27 שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי מכונסים בשעה זו בבריסל ודנים בסוגיית ההחלטה הישראלית לבנות בשטחי E1, בין מעלה אדומים לירושלים. על פי טיוטת ההחלטה שככל הנראה תאושר שם, יביעו המדינות גינוי חריף של ישראל ויציינו כי הן "מוטרדות מאוד" מההחלטה. "תוכנית הבנייה תפגע ביכולת להגיע לפתרון הסכסוך", נכתב בטיוטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האיחוד האירופי צפוי לאשר בשעות הקרובות גינוי חריף לישראל בעקבות ההחלטה לבנות כ-3,000 יחידות דיור חדשות בשטחי E1 שבין ירושלים למעלה אדומים. טיוטת ההחלטה שהונחה לפני שרי החוץ האירופים מדגישה כי "האיחוד האירופי מוטרד עמוקות ומתנגד נחרצות לתוכניות הישראליות להרחיב את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית".

שרי האיחוד מבהירים, על פי הטיוטה, כי "התכנית תפגע משמעותית בסיכויים להביא לסיום הסכסוך באמצעות משא ומתן". בנוסף, כוללת הטיוטה חזרה על העמדה האירופית, לפיה "ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי ומהוות מכשול לשלום".

כינוס שרי האיחוד והצהרת הגינוי החריפה שצפויה בסופו הם המשך ישיר למתקפה הדיפלומטית על ישראל בעקבות אישור הבנייה בשטח E1, שהתקבל בתגובה לשדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו"ם למדינה משקיפה שאינה חברה. בשבוע שעבר זומנו שגרירים ישראלים בכמה מדינות באירופה ובעולם, ובהן צרפת, בריטניה, שבדיה ודנמרק לשיחות הבהרה.

בנוסף, זכתה ההחלטה הישראלית לגינויים מצד ארה"ב, רוסיה גרמניה והאו"ם. למרות הביקורת הקשה בישראל הבהירו כי ההחלטה לא תשתנה.