אובמה: "מורשת המכבים היא שחרור עמים מדיכוי"

הנשיא האמריקני ורעייתו פרסמו ברכות לעם היהודי לרגל חנוכה. רגע אחרי הניצחון בבחירות, גילויי הזעם בעולם על הרחבת הבנייה בהתנחלויות ובצל היחסים המתוחים בין הבית הלבן לממשלה, כללה ההצהרה גם לא מעט מסרים מדיניים: "זהו חג שיש לשמוח בו, אך עם זאת - לא לשכוח את אלו שסובלים"

בני הזוג אובמה בחנוכה אשתקד (רויטרס)

המוני בית ישראל, בארץ ובעולם, יתקבצו היום סביב החנוכיות - ולצד המזמורים ידליקו נר ראשון של חנוכה. כמיטב המסורת ולרגל החג, פרסם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ברכות לעם היהודי בשמו ובשם רעייתו.

על רקע הזעם הבינלאומי שגררה החלטת הממשלה להרחיב את הבנייה בהתנחלויות והמתח בין הבית הלבן לבין הממשלה, כולל תוכן הדברים התייחסות ברורה לנעשה בזירה המדינית - ובעיקר לקיפאון שבו שרוי המשא-ומתן בין ישראל לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מישל ואני שולחים את איחולינו הלבביים לכל מי שיציין את החנוכה, בכל מקום בעולם", נכתב בהודעת הנשיא האמריקני והגברת הראשונה. "ימי החג הם הזדמנות להיזכר במורשת המפוארת של המכבים, שהתקוממו כדי לשחרר מדיכוי את בני עמם. אחרי שגילו שבית מקדשם חולל, הייתה בידיהם כמות שמן זעומה כדי להדליק את המנורה למשך לילה אחד. למרות הכל, דלקה המנורה שמונה ימים".

בהמשך, כתבו השניים כי "חנוכה הוא אומנם יום חג שמייחד את האמונה והמנהגים של העם היהודי, אבל הוא מהווה גם הזדמנות למאמיני כל הדתות להכיר בשאיפות המשותפות שחולקים כל בני אנוש. עלינו לחגוג, לשמוח ולברך על כך, אך עם זאת - לא לדחוק מהתודעה את אלו שסובלים. הלוואי שנוכל כך למלא אחר מחוייבותנו להפוך את העולם למקום טוב ושלם יותר עבור כולם". את הברכה חתם הזוג אובמה: "ממשפחתנו לכל היהודים ברחבי העולם, חג שמח!".

קלינטון: "הדמוגרפיה תאלץ אתכם לבחור"

לפני שבוע התייחסה לנעשה בזירה המדינית מזכירת המדינה האמריקנית הפורשת, הילרי קלינטון.

בדבריה, ששיקפו את האווירה בבית הלבן, אמרה: "ההתנחלויות פוגעות בשלום ומקטינות את הסיכוי לממש את פיתרון שתי המדינות. קיפאון בלתי אפשרי. בלי מעבר לשלום, המתונים יידחקו החוצה והקיצוניים ישתלטו. בלי שלום, ישראל תאלץ להמשיך להצטייד במערכות הגנה מפני טילים מסוכנים יותר, והדמוגרפיה תאלץ אותה לבחור אם להיות דמוקרטיה או מדינה יהודית. שום הגנה אינה מושלמת ודבר לא יוכל להגן על ישראל טוב יותר מאשר שלום יציב".

קלינטון סיפרה כי אחרי תום כהונת בעלה, ביל, בבית הלבן - "ערפאת התקשר אליו ואמר שהוא מוכן לקבל את תנאי קמפ דיוויד, אבל בשורה התחתונה הוא אמר לא לברק - ואבו מאזן אמר לא לאולמרט. אם הם היו אומרים כן, הייתה כבר מדינה פלסטינית".

נוסף על כך, היא העריכה גם "אם יצחק רבין לא היה נרצח, הייתה קיימת היום מדינה כזאת - מכיוון שהן הישראלים והן הפלסטינים נתנו בו את אמונם".