בעקבות תוכניות הבנייה: באירופה שוקלים להטיל סנקציות על ישראל

המאבק הבינלאומי בהחלטת ישראל לבנות אלפי יחידות דיור חדשות באזור E1 מתלהט: באיחוד האירופי שוקלים לחדש בתגובה את היוזמה לסימון והחרמת מוצרים שיוצרו בהנחלויות. נתניהו נפגש עם מרקל שביקשה: "עצרו את תוכנית הבנייה"

אזור המחלוקת E1. ארכיון (רויטרס)

המתקפה האירופית על ישראל עולה שלב: בתגובה להחלטת הממשלה לבנות אלפי יחידות דיור חדשות בשטח E1 שבין ירושלים למעלה אדומים, שרי החוץ של האיחוד האירופי שוקלים לנקוט בצעד חריף וחריג: הטלת סנקציות כלכליות על ישראל. כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים שוב נשקלת האפשרות לקדם את היוזמה חדשה-ישנה שעלתה במסדרונות מטה האיחוד האירופי כבר במאי האחרון, לפיה מוצרים המיוצרים בישראל מעבר לשטחי הקו ירוק ושמיוצאים לאירופה יסומנו ויוחרמו. בשבוע הבא תוגש למועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי טיוטת מסקנות הקוראת לייעל את הליך הסימון וההחרמה של מוצרים אלה.

היוזמה המדאיגה מאוד מבחינת ישראל תגרום למעשה להתחייבות אירופית בשטח, לפיה ההסכמים הכלכליים בין אירופה לישראל לא יחולו על השטחים שנכבשו על ידי ישראל במלחמת ששת הימים - יהודה ושומרון, מזרח ירושלים ואפילו רמת הגולן.

מלבד הנקיטה בצעד חריף זה, צפויה הטיוטה להכיל גם גינוי למהלך הבנייה המתוכנן באזור E1, שאושר אתמול ע"י המנהל האזרחי. אותה תוכנית עליה הכריזה הממשלה בתגובה ליוזמה הפלסטינית לשדרוג מעמדה של הרשות לכדי מדינה משקיפה באו"ם, שנתקבלה ברוב גדול בעצרת הכללית בשבוע שעבר. יחד עם זאת, שרי החוץ של היבשת יקראו לפלסטינים שלא לנצלאת מעמדם החדש כדי לתבוע את ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

נתניהו נפגש עם מרקל: "האווירה הייתה טובה מאוד"

ובזמן שהאווירה באירופה מתלהטת ומצבה של ישראל בזירה הבינלאומית הולך ומחריף, נפגש אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הקנצלרית מרקל בברלין, על מנת לנסות ולצנן את הדי המתקפה הדיפלומטית מכיוונן של מדינות באירופה ובעולם, שזימנו בשבוע האחרון את שגרירי ישראל בתחומן לשיחות נזיפה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר שהאווירה בפגישה הייתה "טובה מאוד" וכי פגישתו עם הקנצלרית ארכה למעלה מ-3 שעות, במקום שעה וחצי, כפי שתוכנן במקור. "מרקל היא ידידת אמת של ישראל", הצהיר נתניהו בצאתו מהפגישה והדגיש את המחויבות שלה לביטחון ישראל. עם זאת, בפגישה הביע נתניהו את מורת רוחו מההחלטה הגרמנית להימנע בהצבעה באו"ם במקום להתנגד לה ואילו מרקל הפצירה בנתניהו לחזור בו מההחלטה על הבנייה באזור E1. היום צפויה ישיבה משותפת לשתי הממשלות בברלין, בהשתתפות שרים מישראל ומגרמניה.