נתניהו: "נותרנו מחוייבים למו"מ עם הפלסטינים"

על רקע הקיפאון המדיני הנמשך ושדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו"ם חוזר היום ראש הממשלה על התחייבותו בעניין המשא ומתן מול אבו מאזן ומבהיר "נותרנו מחוייבים לשיחות". "הפתרון הוא שתי מדינות לשני עמים, שלום שבו מדינה פלסטינית ללא צבא מכירה במדינה היהודית האחת והיחידה – מדינת ישראל", פירט רה"מ את חזונו

הסערה הדיפלומטית סביב שדרוג מעמד הרשות הפלסטינית באו"ם ויוזמת בניית 3,000 יחידות הדיור החדשות בשטחי E1 שבין ירושלים למעלה אדומים טרם נרגעה, ועם זאת ראש הממשלה נתניהו הבהיר היום במסיבת עיתונאים יחד עם מקבילו הצ'כי בפראג כי ישראל נותרה מחוייבת למו"מ עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"נותרנו מחויבים למו"מ ביננו לבין שכנינו הפלסטינים", הבהיר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתבטאות מדינית שלא השמיע לאחרונה ועם זאת הבהיר - "הפתרון הוא שתי מדינות לשני עמים. שלום שבו מדינה פלסטינית ללא צבא מכירה במדינה היהודית האחת והיחידה - מדינת ישראל".

במסיבת עיתונאים בצ'כיה עם מקבילו פטר נצ'אס אמר נתניהו את הדברים, שכוונו ככל הנראה גם לקראת ביקורו בגרמניה, במהלכו הוא צפוי לסעוד עוד הערב עם קנצלרית גרמניה - אנגלה מרקל. נתניהו ינסה במסגרת ביקוריו להרגיע במשהו את הסערה המדינית סביב סוגיית הבנייה בשטחי E1, זאת לאחר שבשעות הצהריים זימן גם האיחוד האירופי את השגריר הישראלי לשיחת הבהרה.

במהלך מסיבת העיתונאים הוסיף נתניהו והבהיר את עמדתו ביחס לבניית 3,000 יחידות הדיור החדשות. "ישראל לא תקריב את האינטרסים החיוניים שלה כדי לזכות בתשואות העולם". נתניהו הוסיף וגינה את פניית הפלסטינים לאו"ם בסוף השבוע שעבר, בעודו מודה לצ'כיה, שהייתה בין המדינות היחידות שהתנגדו לשדרוג מעמד הרשות הפלסטינית. "הסכסוך שלנו עם הפלסטינים ייפתר רק דרך שיחות ישירות. הוא לא ייפתר דרך מהלכים חד צדדיים באו"ם שיתעלמו מצרכיה החיוניים של ישראל ויערער את היסודות הבסיסיים של השלום".  

סקר מכון דחף: 67% מהציבור בעד חידוש המו"מ

מוקדם יותר פורסם סקר מכון "דחף" שנערך במיוחד עבור ערוץ הכנסת לפיו רוב הציבור בישראל סבור שלמרות הפניה הפלסטינית לאו"ם, יש לשוב לשולחן המשא ומתן. בתשובה לשאלה האם ישראל צריכה לפתוח במשא ומתן עם אבו מאזן, השיבו 41% מהנשאלים כי יש לפתוח מיד במשא ומתן, בעוד ש-26% אמרו כי הם סבורים שיש לפתוח במשא ומתן, אך לא בזמן הקרוב. 28% השיבו בשלילה.

למרות זאת, מרבית הנשאלים תמכו בתגובת הממשלה לפנייה הפלסטינית לאו"ם. בתשובה לשאלה האם ישראל צריכה להגיב לשדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית באו"ם בצעדים שיפגעו ברשות - כמו הרחבת הבנייה בשטחים או הפסקת העברה של כספים - השיבו 53% כי על ישראל להגיב, ו-40% אמרו כי אין צורך בתגובה.

ממצאי סקר מכון "דחף" לערוץ הכנסת (חדשות 2)

למרבית הנשאלים בסקר הייתה ביקורת על התנהלותו של ראש הממשלה בקידום התהליך המדיני מול הרשות הפלסטינית. 50% מהם סברו כי נתניהו לא מתאמץ דיו כדי להגיע להסכם עם הפלסטינים(22% אמרו כי נתניהו "די לא מתאמץ" ו-28% אמרו כי נתניהו בכלל לא מתאמץ). מנגד, 43% אמרו שנתניהו כן משקיע מאמצים (13% סבורים כי נתניהו "מתאמץ מאוד" ו-31% סברו כי ראש הממשלה "די מתאמץ").

הסקר נערך בקרב 440 נשאלים, וטעות הדגימה היא 4.7%. הסקר המלא יפורסם מחר בשעה 22:30 בתכנית "שוברים כלים" עם ד"ר מינה צמח ורוני מילוא.