סערת הבנייה הבאה כבר בדרך?

אחרי יום מתוח במיוחד שעבר על ישראל, מדינות אירופה והיחסים ביניהן, מסתמן הערב כי אישור הבנייה השנוי במחלוקת הבא כבר עומד בפני אישור. בתוך שבועיים צפוייה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים לאשר את הרחבת שכונת רמת שלמה הנמצאת מעבר לקו הירוק - אותה שכונה שכבר הביאה למשבר ביחסים עם ארצות הברית

אישור בנייה של 3,000 יחידות דיור חדשות בשטחי E1 שבין ירושלים למעלה אדומים הביא היום למתקפה דיפלומטית על ישראל בסדרי גודל שלא נראו כבר תקופה ארוכה. שגרירי ישראל בבריטניה, דנמרק, צרפת, ספרד ושוודיה זומנו לשיחות הבהרה, והערב הגיע גם גינוי אמריקני. בינתיים - נראה שסערת הבנייה הבאה, כבר בדרך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתוך שבועיים צפוייה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים לאשר את הרחבת שכונת רמת שלמה בעיר בכ-1,600 יחידות דיור. מדובר באותו מיזם בשכונה שנמצאת מעבר לקו הירוק, מיזם שעורר בעבר מתיחות בין ישראל לארצות הברית במהלך ביקורו של סגן הנשיא ביידן לפני כשנתיים.

אם לשפוט על פי התגובות החריפות שהתקבלו על מיזם הבנייה היום, נראה שגם הבנייה ברמת שלמה, שהצליחה לעורר בעבר גינויי חריפים - לא תעבור בשקט.

גם ארה"ב מגנה

מוקדם יותר היום זומנו שגרירי ישראל בבריטניה, צרפת, ספרד ושוודיה לשיחות במשרדי החוץ הזרים, ספק להבהרה וספק לנזיפה. המתקפה הדיפלומטית נראתה כחריפה במיוחד לאור התמיכה שהציגו בריטניה וצרפת בישראל במהלך מבצע "עמוד ענן", ובשל גינוי חריף גם מצד גרמניה, שנחשבת לידידתה הגדולה ביותר של ישראל במערב אירופה.

אם המתקפה לא הייתה חריפה מספיק עד כה, מצטרפים הערב גם האמריקנים לגל. דובר הבית הלבן ג'יי קרני התייחס היום גם הוא לסוגייה ואמר - "אנו מפצירים בישראל לשקול מחדש את הצעדים החד צדדיים הללו ולנהוג באיפוק כי הצעדים האלה יקשו על חזרה למשא ומתן כדי להגיע לפתרון שתי המדינות".