זעם באירופה: שיחות הבהרה לשגרירי ישראל

בריטניה, צרפת ושוודיה זועמות על אישור בניית אלפי יחידות בין ירושלים למעלה אדומים, והביעו את מחאתן על ההחלטה בפני שגרירי ישראל. רשת סקיי דיווחה כי ראש הממשלה הבריטי ושר החוץ דנו בהחזרת השגריר מישראל ובהשעיית יחסי הסחר בין המדינות

גוברת הביקורת על ישראל באירופה, בריטניה שוקלת צעדי ענישה: שגריר ישראל בלונדון זומן לשיחת הבהרה בעקבות האישור לבניית 3,000 יחידות דיור בין ירושלים למעלה אדומים. רשת סקיי מדווחת כי שר החוץ וויליאם הייג נקרא להתייעצויות בבית רה"מ דיוויד קמרון בנוגע לאפשרות של החזרת השגריר הבריטי בישראל והשעיית סכמי הסחר בין המדינות. גם שגרירי ישראל בצרפת ובשוודיה זומנו לשיחה ובמקביל, פרסמו רוסיה וגרמניה הודעות גינוי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שיחת הבירור שנערכה לשגריר הישראלי דניאל טאוב, פרסם משרד החוץ הבריטי הודעה בה הבהיר: "אנחנו מגנים את החלטת ממשלת ישראל על בניית 3,000 יחידות דיור חדשות והפשרת הפיתוח בשטחי E1. זוהי החלטה שמאיימת על אפשרות פתרון של שתי המדינות".

במשרד החוץ הבריטי הודיעו שהשגריר זומן באופן רשמי לשיחה על ידי השר לענייני המזרח התיכון אליסטר ברט. "כל החלטה על אמצעים בהם בבריטניה עשויה לנקוט תהיה תלויה בתוצאות הדיונים שלנו עם ממשלת ישראל ועם שותפים בינלאומיים, כולל ארה"ב והאיחוד האירופי", הוסיפו הבריטים.

צרפת הודיעה כי לא תחזיר את השגריר מישראל

בנייה בשטחים (רויטרס)

במקביל, זומן גם שגריר ישראל בצרפת יוסי גל לשיחה במשרד החוץ הצרפתי, שם מחו בפניו על התכנון לבנות יחידות דיור מעבר לקו הירוק. עם זאת, הכחישה ממשלת צרפת את הדיווחים על כוונתה להחזיר את שגרירה.

רוסיה וגרמניה הצטרפו היום לשורת המדינות המגנות את ההחלטה לבנות מעבר לקו הירוק. שתי המדינות קראו לישראל לשקול מחדש את אישור הבנייה ואמרו כי הצעד פוגע בסיכויי תהליך השלום ובהשגת פתרון של שתי מדינות.

לבני: ממשלת נתניהו מסכנת את ישראל

גם במערכת הפוליטית בישראל סוערות הרוחות בעקבות אישור הבנייה. "ממשלת נתניהו מסכנת את ישראל", תוקפת שרת החוץ לשעבר ציפי לבני. "הידיעה האחרונה על צרפת ובריטניה מוכיחה פעם נוספת שצעדיה הדיפלומטיים של הממשלה רעים לישראל".

לדברי לבני, ההכרזה על הבנייה מבודדת את ישראל, מזמינה לחץ בינלאומי וממילא לא תקויים. "בחודש אחד של התנהלות ביטחנית ומדינית מסוכנת הקים נתניהו מדינת חמאס בעזה ומדינה פלסטינית באו"ם, ועכשיו בתגובותיו הופך את ישראל לאשמה בעולם", האשימה.