אבו מאזן: "אוסלו קיים, ישראל היא שמנסה להפר אותו"

יו"ר הרשות הפלסטינית התייחס בתום פגישתו עם המלך עבדאללה לטענות בישראל כי הפניה לאו"ם חיסלה סופית את הסכם אוסלו. "ההסכם קיים, אנחנו פועלים לפיו", אמר. "ישראל היא שניסתה להפר אותו". עבדאללה: "לשוב למשא ומתן"

אבו מאזן ועבדאללה. מגנים (AP)

אחרי ההתלהמות - ניסיונות הפיוס? יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מבהיר כי הוא עדיין רואה בהסכם אוסלו כהסכם המצוי בתוקף - וקורא גם לישראל להמשיך להיות מחויבת לו. בתום פגישתו אמש עם עבדאללה מלך ירדן בעמאן, הכחיש אבו מאזן כי המהלך באו"ם מהווה הפרה של ההסכם, והאשים את ישראל כי היא זו שמנסה להפר אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הסכם אוסלו קיים", אמר יו"ר הרשות למלך ירדן במהלך פגישתם. "הישראלים הם שניסו להפר אותו ולבטל אותו, אך ההסכם קיים ויישאר קיים. אנו פועלים לפיו והוא לא בוטל". אבו מאזן ועבדאללה דנו במהלך הפלסטיני באו"ם ובהמשך התמיכה הירדנית לרשות בעקבות ההתפתחויות.

"זהו הישג אסטרטגי צעד משמעותי בדרך להקמת מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית", אמר מלך ירדן בפגישה. "העם הפלסטיני הצליח להשיג את זכויותיו הלגיטימיות. יש כעת לשוב לתהליך השלום, באמצעות משא ומתן בין ישראל לפלסטינים - על מנת לטפל בכל סוגיות הסדר הקבע".

קבלת הפנים לאבו מאזן, אתמול בעמאן:

השניים התייחסו בפגישתם גם לצעדי הענישה שהחליטו לנקוט בישראל בתגובה למהלך הפלסטיני באו"ם, וגינו את ההחלטה לבנות 3,000 יחידות דיור חדשות בין ירושלים למעלה אדומים. "ממשלת ישראל ממשיכה במדיניות הרחבת ההתנחלויות", אמרו. "מדיניות שכזו פוגעת במאמצים להשגת שלום באזור". 

מסרי פיוס דומים, באשר לחזרה למשא ומתן, השמיע בסוף השבוע ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד. "במקום לבזבז יותר מדי זמן ולחשוב שזה סוף הדרך, יש לנצל את מה שקרה לפני יומיים ולבנות על זה", הוא אמר בראיון מיוחד לחדשות 2.

"מבחינתנו זה לא סוף הדרך. צריך להפסיק להזעיף פנים בגלל זה (השדרוג באו"ם) ולהביע מחאה וכעס - וגרוע מכך, לאיים עם פעולות תגמול מצדה של ישראל", אמר פיאד. "אין ספק שזה לא מועיל. אם ישראל תוציא לפועל את האיומים, כפי שנראה שהיא עושה לאור ההכרזות על בניית 3,000 יחידות דיור, הדבר יזיק באופן משמעותי לסיכוי להגשים פתרון של שתי מדינות לשני עמים".

הפנייה לאו"ם - משבר מדיני:

בריטניה וצרפת: נחזיר את השגרירים

"הבניה בהתנחלויות - מכה אנושה לשלום"

אבו מאזן שב לרמאללה: "העולם אמר 'כן' לפלסטין"

הממשלה דחתה החלטת האו"ם על מעמד המדינה הפלסטינית

טורקיה זועמת על הכוונה לבנות בהתנחלויות