בריטניה וצרפת: נחזיר את השגרירים מתל אביב

בפריז ובלונדון הביעו זעם רב על החלטת הממשלה לאשר את בנייתן של 3,000 יחידות דיור בין מעלה אדומים לירושלים. היום צפויות שתי המדינות לדון בהחזרת שגריריהן בתל אביב להתייעצות - צעד שמעולם לא נקטו כלפי ישראל

יחזירו את השגריר? שר החוץ הייג (AP)

צרפת ובריטניה צפויות לנקוט בצעדים מעשיים במחאה על החלטת הממשלה לבנות 3,000 יחידות דיור בשטח שמעבר לקו הירוק בין ירושלים למעלה אדומים. שתי המדינות אף דנות על השבת שגריריהן מישראל, כך פורסם הבוקר בעיתון "הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השבוע החליטה הממשלה לקדם את תכניות הבנייה בשטח המכונה E-1, הנמצא באזור המיועד להיות חלק מהרצף הטריטוריאלי של המדינה הפלסטינית העתידית. ביום ראשון מתח שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, ביקורת חריפה על החלטת פורום התשיעייה. הייג ציין בדבריו כי הוא "מודאג מאוד" מהמהלך הישראלי, שלדעתו - יערער את מאמצי השלום ויכביד על הנעת המשא ומתן עם הפלסטינים.

דיפלומטים מבריטניה וצרפת אמרו כי ההחלטה על אישור הבנייה הכתה בהלם את לשכות המנהיגים, הרואים במהלך זה "קו אדום". בלונדון ופריז טוענים כי מדובר במהלך כפוי טובה של נתניהו לאחר התמיכה הרחבה שקיבל בזמן מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה.

היום יוחלט האם להחזיר את השגרירים

אחד הצעדים החריפים, אותו שוקלות המדינות לבצע, הוא החזרת שגריריהן בתל אביב להתייעצות - מהלך חריג שמעולם לא ננקט על ידן כלפי ישראל. היום צפויים שרי שתי המדינות לקבל החלטה בנושא ובנוסף נשקלים צעדים נוספים נגד ישראל, בין השאר קידום סנקציות נגד מוצרים המיוצרים מעבר לקו הירוק ועצירת הדיאלוג האסטרטגי בין בריטניה וצרפת לישראל.

זעם גם בצרפת. נתניהו והולנד (רויטרס)

אתמול דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי גם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הוכה בתדהמה מהחלטת הממשלה לאשר את הבנייה בשטחים. על פי הדיווח, בממשל האמריקני קיבלו את ההודעה על ההחלטה מספר שעות לפני פרסומה בכלי התקשורת.

אמש פורסם בחדשות 2 כי מקורבו של אובמה, רם עמנואל, אמר בדיון סגור בפורום סבן שהתקיים בוושינגטון שעל נתניהו לשנות את יחסו המזלזל לממשל אובמה. "לא יעלה על הדעת שראש הממשלה ינהג כפי שנתניהו נוהג", הדגיש עמנואל.