מזכ"ל האו"ם: "הבנייה בהתנחלויות - מכה אנושה לשלום"

באן קי-מון הצטרף לביקורת בעולם נגד החלטת ישראל לאשר בניית 3,000 יחידות דיור חדשות במזרח י-ם וביו"ש. "אם ההחלטה על הבנייה תצא לפועל - מדובר במכה אנושה לסיכויי השלום בין ישראל לפלסטינים", הזהיר

מגנה. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון (רויטרס)

החלטת ישראל לאשר בניית 3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים וביהודה ושומרון ממשיכה לגרור גינויים חריפים בעולם - והפעם מצידו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון, שמתח הערב ביקורת על המהלך. התוכנית, שאישרה הממשלה, הגיעה בתגובה למהלך הפלסטיני של שדרוג מעמד הרשות באו"ם למדינה משקיפה בסוף השבוע האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם ישראל מתכוונת ליישם את תוכניתה לבנייה של התנחלויות חדשות והרחבה של כאלה שכבר קיימות, הדבר יהווה מכה כמעט אנושה לכל סיכוי לשלום בין ישראל לפלסטינים", הזהיר מזכ"ל האו"ם.

חלק מתוכנית הבנייה של ישראל צפוי להתממש באזור המכונה "E1", אזור שנוי במחלוקת המחבר בין חלקה המזרחי של ירושלים למעלה אדומים. הפלסטינים מתנגדים בתוקף לבנייה באזור, כיוון שהוא מהווה חיבור בין שני חלקי הגדה ובנייה ישראלית בחלק זה תגרום להפרדה בפועל של יהודה מאזור השומרון ותקשה עוד יותר על הקמה עתידית של המדינה הפלסטינית בשטחים אלה.

"ההחלטה של ישראל על בניית 3,000 יחידות דיור חדשות מצערת עד מאוד", נכתב בהצהרה מטעמו של המזכ"ל. "מצערת ומדאיגה במיוחד היא ההחלטה על בנייה באזור E1 - מה שעלול לנתק לחלוטין את אזר מזרח ירושלים מיתר שטחי הגדה". עוד צוין בהודעתו של באן כי ההתנחלויות הן לא חוקיות על פי המקובל בחוק הבינלאומי וכי בנייה בשטחים ובמיוחד באזור המחלוקת שבין ירושלים למעלה אדומים, תחמיר את המצב.

"הנשיא אובמה קיבל את הדיווח על הבנייה מתקשורת"

הבוקר דיווח ה"ניו יורק טיימס" שממשל אובמה קיבל את הידיעה על ההחלטה רק מספר שעות לפני פרסומה ו"נדהם" לא רק מעצם ההכרזה על הבנייה, אלא גם מהאזור שבו אושרה הבניה - שקוטע, כאמור רצף טריטוריאלי אפשרי במדינה פלסטינית עתידית. "לא מדובר בבנייה נוספת של מספר בתים בירושלים או על גבעה ביהודה ושומרון", הסביר דניאל קורץ, שגריר ארה"ב בעבר לישראל ומצרים. "מדובר באחד המקומות הרגישים ביותר ואני מקווה שארה"ב תגיב לדבר".