חנאן עשראווי בריאיון מיוחד: "נפעל משפטית אם ישראל תפר החוק"

אחרי שדרוג מעמד הרשות באו"ם וצעד הענישה שנקטה הממשלה, שגרה בכירת אש"ף מסר מאיים, לפיו ינצלו עמיתיה את נגישותם למוסדות הבינלאומיים בתגובה. "הבנייה בהתנחלויות מסכלת כל סיכוי להסדר של שתי מדינות", אמרה בראיון לחדשות 2 באינטרנט

יומיים אחרי קבלת פלסטין לאו"ם כמדינה משקיפה שאינה חברה, רמזה היום חברת המועצה המחוקקת ברמאללה, הד"ר חנאן עשראווי, כי ברשות לא יהססו לנצל את המעמד החדש כדי לפעול נגד ישראל בפורומים שונים - ובראשם, בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון מיוחד שהעניקה לחדשות 2 באינטרנט התייחסה הד"ר עשראווי להחלטת הממשלה להרחיב את הבנייה מעבר לקו הירוק - כצעד תגובה על המהלך החד-צדדי שנקטו הפלסטינים.

"הממשלה הישראלית מגבירה את הבנייה בהתנחלויות ומונעת כל סוג של הסדר מוסכם לפתרון של שתי מדינות", היא אמרה - והסבירה: "זה חלק מהאסטרטגיה של הממשלה הזו, אך זה הוצג לכאורה כתגובה על פנייתנו לאו"ם. ברור שמדובר בתכנית מוקדמת".

"אקט יהיר של התרסה"

על המהלך עצמו אמרה כי הוא "צעד מסוכן שמהווה אקט יהיר של התרסה שמשמעו - אמירה לעולם: אתם יכולים להצביע, אתם יכולים להגיד מה שאתם רוצים, החוק יכול לומר משהו אחד – אבל ישראל תנהג כפי שתבחר, תוך התעלמות מכך".

בונים בהתנחלויות (רויטרס)

עשראווי קראה לישראל "להכיר בכך שיש מחיר לשלום ולהבין שכדי להתקיים בסביבה רגועה ויציבה עליה להיות מחויבת למלא אחר הוראות החוק הבינלאומי והסיכומים בנושא".

באשר לתרחיש שבו לא יישמעו בירושלים לדרישות שהציגה, אמרה עשראווי כי "פעילות בהתנחלויות היא בת ענישה וכרוכה באחריות, בהתאם לחוק. אם ישראל תתמיד בהפרת החוק וזכויותינו אנחנו נפעל משפטית, ואם היא תחזור בה לא יהיה צורך בכך".