מכריזים מדינה פלסטינית ברמאללה

אחרי שמדינות העולם הכירו בפלסטין כמדינה משקיפה באו"ם הגיע תור החגיגות ברמאללה. ראש הרשות נואם בשעה זו בפני עשרות אלפים בעצרת חגיגית: "כעת יש לנו מדינה", פתח אבו מאזן את דבריו

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שב כמנצח לרמאללה, לאחר ההחלטה ההיסטורית שאושרה בעצרת האו"ם על שדרוג מעמדה של הרשות למעמד של מדינה משקיפה. אלפי בני אדם חגגו את חזרתו ברחבי העיר, כשהם מניפים דגלי פלסטין. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את "חגיגות העצמאות הפלסטיניות" ברמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כעת יש לנו מדינה", פתח אבו מאזן את דבריו לקול תשואות ההמונים. "יצאנו לניו יורק כשאנחנו נושאים את חלומו של העם להשיג חופש ועצמאות, העולם ענה לנו בקולם רם - עצמאות לפלסטינים".

"הלחצים היו אדירים, הדרך היתה ארוכה", סיפר אבו מאזן. "אמרו לנו לא ללכת לאו"ם, לדחות את הפנייה ולשנות את תוכן הנאום וההצעה - אבל אנחנו עמדנו על שלנו בשביל להשמיע לעולם את הקול שלכם".

אבו מאזן הבטיח לאלפים כי לא רחוק היום שבו יונפו דגלי פלסטין גם בירושלים. הוא פנה ליו"ר הרשות הקודם ערפאת והצהיר כי הוא ממשיך את דרכו. "אנחנו מוכיחים כי אנחנו ממשיכים בדרכך", הדגיש.

יו"ר הרשות שיגר מסר מפויס לכיוון שלטון החמאס בעזה ושלח את בירכותיו לכל הפלגים ברצועה. "ניצבות לנו משימות רבות, החשובה בהם היא השבת האחדות והפיוס בעם".

חברת הוועד הפועל של אש"ף חנאן עשראווי אומרת היום כי ההכרזה הישראלית מסוכנת לאזור כולו. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הוסיפה עשראווי כי אם ישראל לא תחזור בה, הארגון לא יהסס לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג.

פיאד: לנצל את ההישג ולפתוח במשא ומתן עם ישראל

אתמול, למרות המתיחות בין ירושלים לרמאללה, קראו ברשות הפלסטינית לישראל לשוב למשא ומתן - חרף ההחלטה הישראלית להרחיב את הבנייה בהתנחלויות. "במקום לבזבז יותר מדי זמן ולחשוב שזה סוף הדרך, יש לנצל את מה שקרה לפני יומיים ולבנות על זה", אמר אמש בראיון מיוחד לחדשות 2 ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד.

"מבחינתנו זה לא סוף הדרך. צריך להפסיק להזעיף פנים בגלל זה (השדרוג באו"ם) ולהביע מחאה וכעס - וגרוע מכך, לאיים עם פעולות תגמול מצדה של ישראל", אמר פיאד. "אין ספק שזה לא מועיל. אם ישראל תוציא לפועל את האיומים, כפי שנראה שהיא עושה לאור ההכרזות על בניית 3,000 יחידות דיור, הדבר יזיק באופן משמעותי לסיכוי להגשים פתרון של שתי מדינות לשני עמים".

פיאד התייחס גם למאמצי הפיוס עם חמאס. "נאחד את המדינה שלנו את המוסדות של בני עמנו בתוך המסגרת של אש"ף", אמר. "כל הפלגים אמורים לפעול בתוך מסגרת של מדינה שבדרך. חמאס לא תקרא לעצמה מדינה, ולא נמשיך את הסטטוס קוו שלפיו אין מדינה וזה המצב היום. זה האינטרס של כולם".

בינתיים, נמשכת גם הביקורת הבינלאומית על כוונת ישראל להרחיב את הבנייה בירושלים ב-3,000 יחידות דיור. שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו קרא אמש לנקוט צעדים משמעותיים נגד ישראל בתגובה למהלך, וגם ראש הממשלה ארדואן מגנה ההחלטה.

"הגיעה העת לנקוט עמדה תקיפה כלפי מדיניות ישראל, שהורסת את תהליך השלום ברחבי המזרח התיכון", אמר דאבוטולו במהלך הכינוס החמישי של הוועדה הערבית-טורקית באיסטנבול, כפי שדיווח העיתון הטורקי "זמאן". "אחריותה של טורקיה לעם הפלסטיני עדיין לא הסתיימה. נמשיך לפעול על מנת להעניק לפלסטין את המעמד הבינלאומי לו היא ראויה".