דיווח: "אובמה נדהם מההחלטה על הבנייה"

הניו יורק טיימס מדווח כי הנשיא אובמה נדהם לשמוע ביום שישי האחרון על החלטת ישראל לאשר את בניית 3,000 יחידות הדיור במזרח י-ם וביו"ש. על פי הדיווח, הממשל האמריקני קיבל התרעה על המהלך שעות ספורות לפני שפורסם

המשבר הבא? כעס ותדהמה בממשל האמריקני על החלטת ישראל לאשר את בנייתן של 3,000 יחידות דיור במזרח ירושלים וביהודה ושומרון - כך מדווח הבוקר "הניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהדיווח עולה שממשל אובמה, שקיבל את הידיעה על ההחלטה רק מספר שעות לפני פרסומה, "נדהם" לא רק מעצם ההכרזה על הבנייה, שעומדת לטענת העיתון בניגוד להבטחת ישראל שלא לנקוט בתגובה להחלטת האו"ם אם הפלסטינים לא יפנו לבית הדין הבינלאומי בהאג - אלא גם מהאזור שבו אושרה הבניה - שקוטע רצף טריטוריאלי אפשרי במדינה פלסטינית עתידית.

"לא מדובר בבנייה נוספת של מספר בתים בירושלים או על גבעה ביהודה ושומרון", הסביר דניאל קורץ, שגריר ארה"ב בעבר לישראל ומצרים לעיתון. "מדובר באחד המקומות הרגישים ביותר ואני מקווה שארה"ב תגיב לדבר".

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט תקף הלילה בפורום סבן המתקיים בוושינגטון את ההכרזה החד צדדית והשלכותיה על יחסי ישראל-ארה"ב. "אובמה תמך בנו באו"ם מול כל העולם ואנחנו מביעים את התודה על ידי ההכרזה על בניית יחידות הדיור", הדגיש אולמרט.

שעות ספורות לאחר ההכרזה הישראלית שלפיה תימשך ואף תורחב הבנייה בשטחי יהודה ושומרון, שיגרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ויקטוריה נולנד, תגובה חריפה למהלך - ובה ציינה כי הדבר "יסב נזק להנעת תהליך השלום וחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים".