אולמרט: "אבו מאזן הוא הפרטנר הטוב ביותר שהיה לישראל"

ראש הממשלה לשעבר השתתף הלילה ב"פורום סבן" בוושינגטון ולא חסך ביקורת מרה"מ נתניהו. "הממשלה הנוכחית לא עשתה מאמץ כדי להתקדם לשלום", אמר. בנוגע לשאלה האם ירוץ בבחירות הקרובות ענה: "אעשה ככל שביכולתי לשנות את השלטון; אבהיר בתוך זמן קצר מה בדיוק אעשה"

אולמרט: "אבו מאזן הפרטנר הטוב ביותר" (חדשות 2)

פורום סבן שנפתח אמש בוושינגטון אירח במהלך הלילה את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שהתייחס לכל הנושאים הבוערים. החל מתוכניותיו למערכת הבחירות הקרובה ועד לשדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית למדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בניגוד לערפאת, שלא היה פרטנר לשלום - אבו מאזן הוא בדיוק ההיפך", אמר אולמרט. "בזמנו, הראיתי לאבו מאזן מפה עם חילופי שטחים אפשריים - והוא הסכים להגיב לה. הפלסטינים אמנם לא אמרו 'כן' - אך גם לא שללו את הצעתנו", ציין.

לאחר מכן עומת אולמרט עם השאלה מדוע לא השיב אבו מאזן להצעתו, וענה כי "אומרים על נתניהו שהוא צריך להתמודד עם הקיצוניים", השיב. "כך גם אבו מאזן. השאלה היא האם אנו מחפשים תירוצים. כי כאלה אני יכול לתת לך הרבה אבל הם נכשלו בכל הזדמנות", טען .

הממשלה הנוכחית לא עשתה מאמץ כדי להתקדם לשלום

בתגובה לשאלה האם היה תומך בהצהרת הפלסטינים בעצרת האומות המאוחדות ענה אהוד אולמרט כי "הדבר החשוב ביותר לישראל הוא למנוע מצב של מדינה אחת לשני עמים. עכשיו הגיע האו"ם וקיבל את הדרך הזאת כפתרון לשלום, אז למה שאנחנו נתנגד לזה? למה לשים את עצמנו במצב בו כל העולם נגדנו?, שאל ראש הממשלה לשעבר.

"הממשלה הנוכחית בישראל לא מחזיקה בתפיסות שיביאו שלום", הדגיש ראש הממשלה לשעבר כשנשאל על תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "זאת האחריות העליונה על כל ממשלה ישראלית. הממשלה הנוכחית לא עשתה מאמץ כדי להתקדם לשלום עם הפלסטינים וזה מה שיקבע לבסוף את עתידה של מדינת ישראל", הוסיף.

עוד נשאל אהוד אולמרט על ידי מרטין אינדיק, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל, על תיאוריית ה"אין פרטנר" הרווחת בישראל כלפי תהליך השלום. ראש הממשלה לשעבר ענה כי מדובר בטיעון לא מקורי, שנאמר רבות במהלך השנים. "הדבר החשוב ביותר הוא שיהיה הסכם עם הנציג הרשמי הנבחר של הפלסטינים, שיאושר על ידי האו"ם, שיגדיר את גבולות ישראל ואת הגבול הפלסטיני ויבטיח פיתרון של שתי מדינות. זה היה יכול להיעשות בעבר ויכול להיעשות היום", אמר אולמרט.

"אעשה כל שביכולתי לשנות את השלטון"

בתגובה לשאלה הבוערת האם הוא מתכוון לחזור לפוליטיקה ולרוץ בבחירות הקרובות ענה אולמרט כי "מדינת ישראל הולכת בכיוון הלא נכון, הממשל בישראל צריך להשתנות ואני אעשה כל שביכולתי לשנות את השלטון. מה בדיוק אעשה, אבהיר זאת בתוך זמן קצר", הבטיח אולמרט. עוד הוא הוסיף כי הוא נמצא בקשר רצוף עם ציפי לבני אך לא הצהיר כי הוא תומך במפלגתה החדשה 'התנועה' בבחירות הקרובות.

בהמשך, אולי בניסיון להתחמק משאלות נוספות בנושא המרוץ לבחירות, 'עקץ' אהוד אולמרט את המועמד לנשיאות ארה"ב לשעבר מיט רומני ואמר "כשם שאני אכריז על כוונותיי הפוליטיות בישראל ולא בארה"ב, אני חושב שגם המועמדים האמריקנים לא צריכים לאסוף בוחרים בישראל. גיוס כספים בישראל למען מועמד באמריקה זה לא ראוי וזה נעשה כדי ליצור את הרושם שרומני רוכב על כתפי ישראל לבית הלבן. זאת הייתה טעות, זה לגמרי לא מקובל", דברי אולמרט. בנוסף העביר ראש הממשלה לשעבר ביקורת על בנימין נתניהו כשאמר כי "הישראלים לא צריכים להתערב בבחירות באמריקה, זה לא עסק שלנו".

"אני לא מבין את נתניהו כשהוא אומר שהוא מחייב את אבו מאזן להכיר בישראל כמדינה יהודית", הוסיף אולמרט בהמשך דבריו על תהליך השלום. "הרי אם יהיה הסכם תהיה גם הכרה בינלאומית בישראל יהודית אבל אם אתה מחייב אותו להכרה כזאת כתנאי מקדים אתה לא מאפשר לו ללכת למשא ומתן. אבו מאזן הוא הפרטנר הטוב ביותר שהיה לישראל מעולם", אמר.