טורקיה זועמת על הכוונה לבנות בהתנחלויות: "לנקוט עמדה חריפה נגד ישראל"

זעם באנקרה על כוונת ישראל לאשר את בנייתן של 3,000 יחידות דיור נוספות מעבר לקו הירוק. "מדיניות ישראל הורסת את השלום במזה"ת", אמר היום שר החוץ הטורקי. "זה הזמן לנקוט נגדה עמדה קשה"

הממשל הטורקי במתקפה קשה על כוונת ישראל להרחיב את הבנייה בירושלים ב-3,000 יחידות דיור. שר החוץ הטורקי אהמט דאבוטולו קורא היום לנקוט צעדים משמעותיים נגד ישראל בתגובה למהלך, וגם ראש הממשלה ארדואן מגנה ההחלטה.

"הגיעה העת לנקוט עמדה תקיפה כלפי מדיניות ישראל, שהורסת את תהליך השלום ברחבי המזרח התיכון", אמר דאבוטולו במהלך הכינוס החמישי של הוועדה הערבית-טורקית באיסטנבול, כפי שדיווח העיתון הטורקי "זמאן". "אחריותה של טורקיה לעם הפלסטיני עדיין לא הסתיימה. נמשיך לפעול על מנת להעניק לפלסטין את המעמד הבינלאומי לו היא ראויה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון שהעניק היום לעיתון "אל-איאם", התייחס יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן להחלטה ההיסטורית לשדרג את מעמד הרשות למדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם, ואמר כי בעקבות זאת "הוכחה זכותם של הפלסטינים על האדמה בגבולות '67". הוא הוסיף כי למרות שמדובר בזכותם של הפלסטינים - אין בכוונתו לפנות בשלב הנוכחי לבית הדין בהאג.

"לא נלך לבית הדין בהאג כל עוד לא הותקפנו", אמר אבו מאזן, והוסיף כי חידוש הבנייה בשטח שמעבר לקו הירוק על ידי ישראל הוא "צעד כוחני, שלא יביא לתוצאות רצויות מבחינתה". עוד הדגיש יושב-ראש הרשות הפלסטינית, כי "בירתה של פלסטין היא מזרח ירושלים. לא נתפשר על כך וזהו קו אדום מבחינתו". הוא המשיך ואמר כי הוא מוכן למשא ומתן - אך עם הצבת הפסקת הבנייה בהתנחלויות כתנאי מוקדם.

"ישנן 15 החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם הקובעות כי הבנייה בהתנחלויות היא מכשול בפני המשא ומתן, אז יכול להיות שמדובר בתנאי מקדים?", תהה אבו מאזן.

הרשות הפלסטינית: "ישראל נוהגת בתוקפנות"

ברשות הפלסטינית הביעו אמש זעם רב על ההחלטה הישראלית לחדש את הבנייה בשטחים, והגדירו את הצעד הנוכחי כ"תוקפנות ישראלית". חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, תקפה בחריפות את החלטת פורום התשיעייה להרחיב את הבנייה הישראלית מעבר לקו הירוק, ואמרה לסוכנות הידיעות הצרפתית, כי "על מדינות העולם לקחת אחריות".

בארצות הברית מתחו גם כן ביקורת חריפה על החלטתה של ישראל. "הצעדים הללו גורמים נזק ומקשים על חידוש המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית", צוין בהודעה מטעם מחלקת המדינה. "אנו מתנגדים למהלך הנוכחי".