שר החוץ הבריטי: "חידוש הבנייה יקשה על הנעת המשא ומתן"

בריטניה מצטרפת לקולות המתנגדים להחלטת פורום התשיעייה שלפיה אושר חידוש בנייתן של 3,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון. בהודעה שפרסם היום וויליאם הייג נאמר, כי "על ישראל לחזור בה מההחלטה לחדש הבנייה"

"חידוש הבנייה יקשה על המו"מ". הייג (AP)

שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, מתח היום ביקורת חריפה על החלטת פורום התשיעייה אתמול ולפיה אושר חידוש הבנייה של 3,000 יחידות דיור בשטח שמעבר לקו הירוק. הייג ציין בדבריו כי הוא "מודאג מאוד" מהמהלך הישראלי, שלדעתו - יערער את מאמצי השלום ויכביד על הנעת המשא ומתן עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חלו ההזדמנויות לפתרון שתי המדינות הולך ונסגר", אמר שר החוץ הבריטי. "על ישראל והפלסטינים לנקוט אמצעים דחופים יחד עם הקהילה הבינלאומית כדי לחזור לשלוחן המשא ומתן - ולא לבצע פעולות שיקשו על כך", ציין. בהמשך הוסיף, כי אם תיושם החלטת פורום התשיעייה לחדש הבנייה ביהודה ושומרון - יהיה זה מהלך ש"יקשה עד מאוד על השגת הפתרון המדיני".

פורום התשיעייה אישר אמש את בנייתן של עוד 3,000 יחידות דיור מעבר לקו הירוק. בנוסף, יקודמו הליכי תכנון של עוד אלפי יחידות דיור בבירה ובגושי ההתיישבות, לרבות בקטע המחבר בין מעלה אדומים לירושלים (E1).

גורם מדיני בכיר סיפר, כי "המשך הבנייה נעשית בהתאם למפת האינטרסים האסטרטגיים של ישראל". עוד הוסיף הגורם, כי כעת נשקלים צעדים נוספים.

קלינטון: "על ישראל לסייע לאבו מאזן"

"יש לסייע לאבו מאזן". קלינטון (AP)

מזכירת המדינה האמריקנית הפורשת של ארה"ב, הילרי קלינטון, נאמה הלילה בפורום סבן בוושינגטון. בדבריה ציינה קלינטון כי זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות הטילים הנורים עליה מרצועת עזה, אך אמרה כי למרות ההכרה הפלסטינית באו"ם - על ישראל לסייע לאבו מאזן.

"אני והנשיא אובמה התעקשנו על זכותה של ישראל להגן על עצמה מול מתקפת הטילים במבצע עמוד ענן", אמרה קלינטון. "תמכנו בכיפת ברזל ובמאמצים למנוע את החרפת הסכסוך ותמכנו בפתרון דיפלומטי. העולם יודע ותמיד יידע שכשישראל מאוימת ארה"ב תהיה שם", הוסיפה."ראינו את מצרים מסייעת לישראל להגן על הפסקת האש ועל הסכם השלום, ראינו את פעולת מערכות ההגנה המתקדמות ואת ישראל נלחמת לעצור את ירי הרקטות", ציינה.

קלינטון הסבירה את התנגדות ארה"ב למהלך הפלסטיני באו"ם. "ההחלטה הזו לא תקרב אותנו לשלום", אמרה והוסיפה: "באזור כמו המזרח התיכון - ארצות הברית וישראל נמצאות ביחד, מה שמאיים על ישראל - מאיים על אמריקה ומה שמחזק את ישראל מחזק אותנו. הסיוע לישראל נמצא בשיא. אמריקה עזרה לשמור על היתרון האיכותי של ישראל באמצעות 'כיפת ברזל' ונתניהו תיאר את עזרתנו כחסרת תקדים".