קלינטון: "הדמוגרפיה תאלץ אתכם לבחור, יהודית או דמוקרטית"

מזכירת המדינה של ארה"ב קלינטון פרסה את משנתה המדינית למזה"ת. קלינטון חזרה על המחוייבות להגן על ישראל, ואמרה כי מה שמאיים על ישראל מאיים גם על אמריקה – כולל גרעין אירני. על החלטת האו"ם אמרה כי היא לא מקרבת את הפלסטינים לשלום, ולישראל אסור לשכוח שחצי מתושבי עזה הם בני מתחת ל-18, וכבר עברו שתי מלחמות

מחבקת ומזהירה. הילארי קלינטון (חדשות 2)

שרת החוץ הפורשת של ארה"ב הילארי קלינטון דיברה הלילה בפורום סבן בוושינגטון שם חזרה על זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות הטילים. על האיום האירני אמרה כי מדובר באיום על כל העולם, ולא רק על ישראל. היא האשימה את ערפאת בכישלון שיחות קמפ דיוויד בשנת 2000 ואמרה כי אילו רבין לא היה נרצח - הייתה מוקמת מדינה פלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני והנשיא אובמה התעקשנו על זכותה של ישראל להגן על עצמה מול מתקפת הטילים במבצע עמוד ענן", אמרה קלינטון. "תמכנו בכיפת ברזל ובמאמצים למנוע את החרפת הסכסוך ותמכנו בפתרון דיפלומטי. העולם יודע ותמיד יידע שכשישראל מאוימת ארה"ב תהיה שם. ראינו את מצרים מסייעת לישראל להגן על הפסקת האש ועל הסכם השלום, ראינו את פעולת מערכות ההגנה המתקדמות ואת ישראל נלחמת לעצור את ירי הרקטות".

קלינטון הסבירה את התנגדות ארה"ב למהלך הפלסטיני באו"ם. "החלטת האו"ם לא תביא אותנו יותר קרוב לשלום. באזור כמו המזרח התיכון אמריקה וישראל נמצאות ביחד, מה שמאיים על ישראל מאיים על אמריקה ומה שמחזק את ישראל מחזק אותנו. הסיוע לישראל נמצא בשיא. אמריקה עזרה לשמור על היתרון האיכותי של ישראל באמצעות 'כיפת ברזל' ונתניהו תיאר את עזרתנו כחסרת תקדים", אמרה.

"המשא ומתן עם אירן לא יימשך לנצח"

בהמשך, קלינטון פירטה את המטרות של ארה"ב במזרח התיכון: על אירן אסור להשיג נשק גרעיני. "זו מחוייבות של הנשיא אובמה כי אנו יודעים טוב שהמשטר באירן מייצא טרור לא רק לישראל אלא לכל העולם. אירן גרעינית היא לא איום לישראל אלא איום לכל העולם. לא נדבר עד אין קץ, חלון המו"מ לא יישאר פתוח לנצח".

לא מקרב למדינה. אבו מאזן באו"ם (AP)
הנקודה השנייה התייחסה לישראל ולפלסטינים: "אמריקה וישראל צריכות לעבוד יחד עם המדינות באזור להפוך את הפסקת האש לרגיעת מתמשכת. אנחנו יודעים מיהם אלו שיורים את הרקטות, הם הורגים אזרחים בעזה ובישראל ומשתמשים בהם כמגן אנושי. הם ירו על ירושלים וסיכנו את האתרים הקדושים למוסלמים, נוצרים ויהודים. לישראל יש כל זכות להגן על עצמה ורגיעה תשרת את תושבי ישראל וגם את עזה. לישראל אסור לשכוח שחצי מתושבי עזה בני מתחת ל-18, וכבר עברו שתי מלחמות בארבע שנים".

"אמריקה תומכת במדינה פלסטינית עצמאית שתתקיים בשלום לצד ישראל. החלטות באו"ם לא יביאו אותם קרוב יותר לשם. כל הצדדים צריכים לשקול את הדרך קדימה. אבו מאזן עשה צעד בכיוון הלא נכון השבוע, אבל השלטון בגדה עדיין מציב את האלטרנטיבה הטובה ביותר לרקטות ולחמאס. מנהיגי הגדה ראויים לקרדיט על הישגיהם בשטח".

אם רבין היה חי כבר הייתה מדינה פלסטינית

על הכרזת הממשלה לאחר אישור עצרת האו"ם אמרה "ההתנחלויות פוגעות בשלום ובפיתרון שתי המדינות. קיפאון בלתי אפשרי. בלי מעבר לשלום המתונים יידחקו החוצה והקיצוניים ישתלטו. בלי שלום ישראל תמשיך לבנות הגנות נגד טילים מסוכנים יותר, והדמוגרפיה תאלץ את ישראל בין לבחור אם להיות דמוקרטיה או מדינה יהודית. שום הגנה אינה מושלמת, שום דבר לא יגן על ישראל יותר משלום מתמשך".

"איתו כבר היה שלום". רבין ז"ל (חדשות 2)
על "האביב הערבי" אמרה קלינטון "אנו תומכים במאבק לדמוקרטיה אבל זה מגיע עם אחריות. על כל המדינות להתייחס לאיומים מהגבולות שלהם ולכבד את מחובותיהן הבינלאומיות. ההחלטה של מצרים להביא חוקה למרות חוסר השקט מדאיגה אותנו. כדי לשמור על המהפכה הם צריכים חוקה שתגן על כולם, בתהליך מוסכם, מצרים דמוקרטית מאחורי הבנה של מהי דמוקרטיה - זה לא רק בחירות, אלא כיבוד מיעוטים, תקשורת חופשית, מערכת משפט חופשית, דמוקרטיה דורשת עבודה קשה והיא רק מתחילה בבחירות, לא מסתיימת שם".

קלינטון סיפרה אנקדוטה מעניינת שלא הייתה ידועה עד כה: "אחרי קמפ דיוויד ערפאת התקשר לבעלי (ביל קלינטון) כשהוא כבר לא היה נשיא, ואמר שהוא מוכן לקבל את תנאי קמפ דיוויד. אז ביל אמר לו יופי, תתקשר לבית הלבן. בשורה התחתונה הוא אמר לא לברק ואבו מאזן אמר לא לאולמרט, אם הם היו אומרים כן כבר הייתה מדינה פלסטינית", וגם הוסיפה "אני מאמינה שהייתה מדינה פלסטינית אם רבין לא היה נרצח - רבין היה אדם שהישראלים והפלסטינים האמינו לו".