"זו זכותנו לבנות בבירתנו"

שר החוץ ליברמן התייחס בפורום סבן להתפתחויות הדיפלומטיות האחרונות. "כשיש 57 מדינות מוסלמיות וערביות סביבנו ועוד מדינות שמעדיפות את הרווחים על הערכים תמצא 150 מדינות שיתמכו בפלסטינים", אמר על החלטת האו"ם. על הסנקציות נגד אירן אמר כי הן חשובות אך לא מספיקות, וכי אבו מאזן הפסיד את עזה בגלל עוני ושחיתות

הפתרון: כלכלה. השר ליברמן, ארכיון (חדשות 2)

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס במהלך הלילה להחלטת האו"ם לקבל את הרשות הפלסטינית כמדינה שאינה חברה ועל החלטת ישראל לבנות אלפי יחידות דיור בשטח שבין ירושלים ומעלה אדומים. ליברמן טוען כי עזה נפלה לידי החמאס בגלל השחיתות של אבו מאזן, וכי אם אבו מאזן יתמודד היום בבחירות - הוא יפסיד. את הדברים אמר ליברמן בפורום סבן בוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זו זכותנו לבנות בעיר הבירה שלנו", אמר ליברמן על ההחלטה לבנות בירושלים. "זה חלק מהביטחון שלנו. ההתנחלויות אינן מכשול לשלום - זה בדיוק ההפך. אלו שמתנגדים לשלום מנצלים את נושא ההתנחלויות כבעיה", אמר ליברמן. לדבריו, ההתנחלויות הן רק תירוץ של הפלסטינים שמסרבים לקיים משא ומתן עם ישראל, ולראייה אמר כי 10 חודשי הקפאה של הבנייה בהתנחלויות לא הובילו לשום מקום.

על הצהרות שנשמעו בישראל כאילו עליה להפיל את משטר אבו מאזן אמר ליברמן כי לא מדובר בנושא ישראלי. "זה נושא פנימי של הפלסטינים, עליהם להחליט מי ישלוט עליהם. הבעיה העיקרית שלהם היא לא ההצהרה באו"ם אלא המצב הכלכלי, מצב הבריאות והחינוך. בגלל שאבו מאזן נכשל בכל בעיותיו בתחום הפנימי הוא ניסה להסלים את הפעולות שלו בזירה הבינלאומית, כמו הפנייה לאו"ם".

אבו מאזן הפסיד את עזה בגלל שחיתות ועוני

"תנסה לשאול את עצמך מה הסיבה לאביב הערבי, למה השליטים הערבים מאבדים את השלטון?", שאל ליברמן את המנחה. "זה לא בגלל ישראל אלא בגלל עוני ומסכנות. אותו דבר עם אבו מאזן - למה הוא הפסיד את הבחירות ב-2006? מדוע הוא הפסיד את השליטה בעזה? בגלל עוני ומסכנות. הוא נכשל בהתמודדות עם הבעיות הכלכליות, המנהל שלו מושחת, הוא לא מצליח לקדם את הפלסטינים", אמר שר החוץ.

"הכישלון של אבו מאזן במדיניות הפנים הביא לאובדן עזה. הוא קיבל מידינו את כל עזה ואיבד אותה בגלל השחיתות שלו ושל שלטונו. חמאס במובן הזה יותר יעיל מאבו מאזן. מה שיש היום בגדה המערבית זה תסכול של הדור הצעיר של פתח מהדור של אבו מאזן, לא בגלל ישראל. היום אין לך רק מתח בין אבו מאזן והאנייה אלא בין הדורות בפתח. אם הוא יתמודד היום בבחירות הוא יפסיד", טען ליברמן.

שר החוץ דחה את הטענות כאילו ממשלתו מסרבת לקיים מו"מ לשלום והאשים את הפלסטינים בקיפאון בתהליך המדיני. "בסופו של תהליך אנאפוליס אבו מאזן סירב לחתום על הסכם. מה היה בקמפ דיוויד עם ערפאת בשנת 2000? אותו דבר. הוא סירב לחתום על הסכם למרות ויתורים עצומים של ישראל. הכדור היום נמצא במגרש של הפלסטינים. אנו מוכנים לויתורים משמעותיים אבל לא מוכנים להיות מתאבדים", אמר ליברמן.

"המפתח לפתרון הוא הכלכלה"

כשנשאל שר החוץ מהו הפתרון ארוך הטווח שהוא מציע, הוא טען כי המפתח נמצא בכלכלה: "המטרה שלנו לטווח ארוך היא לספק לפלסטינים מצב כלכלי טוב יותר, אם יהיה לפלסטינים 10,000 דולר תמ"ג לנפש אנחנו נפתור את כל הבעיות בלי שליחים מיוחדים ובלי האו"ם. אנחנו צריכים לפתח את הכלכלה כי הסיבה המרכזית לתסכול הפלסטיני היא הכלכלה והאבטלה. אבו מאזן קנה לפני כמה חודשים מטוס פרטי ב-57 מיליון דולר. לראש ממשלת ישראל אין מטוס פרטי, לאבו מאזן יש. זה לא מתסכל?".

"אם אתה זוכר את המלחמות בבלקן, היה מצב דומה לזה שבמזרח התיכון. אחרי מלחמות נוראיות עם אבידות קשות יש היום מצב אחר לגמרי, הם חולמים רק שגשוג כלכלי ולהצטרף לאיחוד האירופי ונאט"ו. למה? כי הם הפסיקו לחשוב על הטרור והתחילו לחשוב על המצב הכלכלי. אם הפלסטינים יידעו שיש להם מה לאבד הם לא יילחמו בישראל כל כך מהר", השיב ליברמן לשאלת המארח חיים סבן.

 על המעורבות הבינלאומית בסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר שר החוץ כי לדעות הקהילה הבינלאומית נכשלת בכל הנושאים הבוערים והם מנסים לפצות על כך בהתעסקות בזירה הישראלית פלסטינית. "אירן היא הדוגמא הבולטת. ארגוני הטרור לא יכולים לחיות בלי אירן, יש חדירה אירנית לסומליה, סודן למזרח אפריקה. היא איום גלובלי, לא רק על ישראל".

הסנקציות נגד אירן לא מספיקות

"דבר עם שליטי המפרץ הפרסי", המשיך ליברמן, "הם לא ידברו איתך על הסוגיה הפלסטינית אלא על אירן. אם יהיו להם יכולות גרעיניות יתחיל מירוץ חימוש גרעיני מטורף בכל המזרח התיכון. הסנקציות נגד אירן היו מסר ברור והחלטה נכונה אך לא מספיק. בגלל שיש לך משטר קשוח וקיצוני באירן שמוכן להקריב את עמו למען השאיפות שלהם זה לא מספיק".

על הרוב הגדול בו התקבלה ההחלטה על מדינה פלסטינית באו"ם אמר השר "אנו מוקפים ב-57 מדינות מוסלמיות וערביות. המדינות הלא מזדהות מעדיפות את הרווחים (מהעולם המוסלמי) ולא ערכים. אמנם יש יד ישראלית מצד אחד מול 150 ידיים מהצד השני אבל לרוב אנחנו מהצד השני של צפון קוריאה, זימבבואה קובה ואירן".