אבו מאזן ישלם על הפנייה לאו"ם

יממה לאחר הפנייה הפלסטינית להכרה באו"ם כמדינה משקיפה שאינה חברה בארגון, שהביאה את ישראל לאשר בנייתן של 3,000 יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק, טוען אודי סגל כי יושב-ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן צפוי לשלם על המהלך שנקט, שעלול להביא אף להתמוטטותה של הרשות הפלסטינית

הצעד שנקט נתניהו כשאישר את בנייתן של 3,000 יחידות הדיור החדשות בין ירושלים למעלה אדומים היא תכנית מימי רבין - שהוקפאה בימי אריאל שרון. פקיד אמריקני בכיר אמר הערב כי מדובר ב"צעד שיפגע בסיכויים לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים". ככל הנראה, בישראל מנסים להבהיר שיש מחיר למהלך המדיני שביצע אבו מאזן, שנחשב כעת לסרבן שלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כפי הנראה, ישראל נמצאת בתחילתו של סבב מהלכים חד-צדדים. ההכרה הפלסטינית באו"ם - מול הבנייה מעבר לקו הירוק. הדבר הזה עלול להוביל לעימות קשה ואף אלים, שאמנם עדיין לא נראה באופק. ניתן לומר שאבו מאזן ישלם על הצעד שנקט אמש באו"ם, אפילו עד כדי התמוטטות של הרשות הפלסטינית. 

ואז קיימת סכנה - או שהרשות תקרוס לזרועות ישראל - או שיווצר מסלול חלופי שיחליף את הסכמי אוסלו, שבעצם מתו במהלך הזה, דבר המהווה אתגר גדול עבור הממשלה הבאה. בעניין הזה ניתן לומר, ששר החוץ ליברמן מנסה במשך שנים לשכנע את נתניהו לנקוט מהלך דרמטי שעניינו הזזת אבו מאזן, מציאת הנהגה חלופית וכינון מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. עד עתה הוא סירב, יכול להיות שאתמול נפתח פתח למהלך חדש.