נתניהו בתגובה להכרת האו"ם בפלסטין: "9 מדינות התייצבו לצד האמת והשלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לתוצאות ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם הלילה ואמר כי "ההיסטוריה תשפוט את המדינות שהתנגדו לכף זכות". בתגובה לנאומו של של אבו מאזן בעצרת אמר נתניהו: "העולם צפה בנאום שטנה נוטף ארס"

נאום ארסי. נתניהו (AP)

נציגי מדינות אירופה אישרו אמש באולם מליאת העצרת הכללית של האו"ם את הצעתו של אבו מאזן שלפיה ישודרג מעמדה של הרשות הפלסטינית למדינה משקיפה שאינה חברה בארגון. 138 מדינות תמכו בהצעה, תשע התנגדו ו-41 נמנעו. הבוקר הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו לתוצאות ההצבעה בעצרת ואמר כי "תשע מדינות התייצבו לצד האמת ולצד השלום. ההיסטוריה תשפוט אותן לכף זכות והן ראויות לכל שבח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו אף הגיב לנאום אבו מאזן בעצרת הכללית של האו"ם ואמר כי "העולם צפה בנאום שטנה נוטף ארס ומלא בתעמולה שקרית נגד צה"ל ואזרחי ישראל - כך לא מדבר אדם שרוצה שלום". נתניהו שוחח אמש עם שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור לאחר נאומו בעצרת וציין לשבח את הנאום שנשא. "אני גאה בך", אמר נתניהו לפרושאור, "ייצגת את האמת של מדינת ישראל. זה היה נאום של עובדות מול נאומו נוטף הארס של אבו מאזן".

נתניהו אמנם הצהיר כי להחלטת העצרת הכללית של האו"ם בפלסטין כמדינה משקיפה אין משמעות בשטח, אך מאחורי הקלעים כבר החל בפעולות לצמצום הנזקים במישור המדיני. השבוע שלח ראש הממשלה את עו"ד יצחק מולכו לוושינגטון במטרה לרכך מעט את נוסח ההצעה הפלסטינית באו"ם ובמקביל לנסות ולקדם את חידוש שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

אתמול התייחס נתניהו להצעת אבו מאזן ואמר בכנס לציון 35 שנים לביקור נשיא מצרים סאדאת בישראל כי "ההחלטה לא תשנה דבר בשטח. היא לא תקדם את קיומה של מדינה פלסטינית - אלא תרחיק אותה. ידה של ישראל תמיד מושטת לשלום, אבל לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרה במדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי וללא הכרזה על סיום הסכסוך".

"אנחנו רוצים שלום", הדגיש ראש הממשלה, "אבל את השלום אפשר להשיג רק בדרך אחת, בדרך של משא ומתן ישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים ולא בהחלטות חד צדדיות באו"ם שאינן מתחשבות כלל בצרכי הקיום והביטחון של ישראל", קבע נתניהו.

ריבלין: "ההצעה הפלסטינית נועדה ליצור פרובוקציה"

יושב-ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, תקף אמש בחריפות את מהלכו המדיני של יושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואמר כי "צעדיו של אבו מאזן וההיענות הבינלאומית לדרישותיו יובילו בהכרח להידרדרות מדינית קשה. מנופי הלחץ הללו לא יועילו בדבר משום שאינם יכולים להחליף את ההכרח לדבר איתנו ולהכיר בנו כבני שיח בזכותנו על הארץ. הצהרת העצרת הכללית היא חסרת תוצאות משפטיות. היא נועדה ליצור פרובוקציות ואיננה מקדמת את היחסים בין הצדדים".

"הפלסטינים מחפשים קיצורי דרך", הוסיף ריבלין. "מדינת ישראל לא קמה באמצעות קיצורי דרך. קברניטי היישוב היהודי ב-47' לא דחו את הצעת החלוקה ולא התעלמו מקיומה של אוכלוסייה ערבית בין הים לירדן. מי שהתעלם מקיומנו אז וקיבל החלטה חד-צדדית - חוזר היום על אותה טעות בהחלטה דומה בכ"ט בנובמבר 2012. תהיה זו טעות על טעות שלא תביא לחיזוק היחסים בינינו".

גם המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, התייחס לשדרוג מעמדה של הרשות, וציין: "מדובר בהפרה בוטה ומהותית של ההסכמים עם ישראל. זהו צעד חד-צדדי אשר מרחיק מאוד את הסיכוי להסדר. הדרך היחידה להסדר היא באמצעות משא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים". שר הפנים אלי ישי ציין הצטרף לדברים ואמר כי "ישראל לעולם לא תכיר במדינה פלסטינית".

תשע המדינות שהתנגדו למהלך הפלסטיני אתמול כללו כמובן את ישראל, ויחד איתה את ארה"ב ואת קנדה. המדינה האירופית היחידה שהתנגדה גם כן הייתה צ'כיה. בשאר העולם הצביעו נגד ההצעה - פנמה, מיקרונזיה, איי מרשל, פלאו ונאורו. לפני ההצבעה עלה אבו מאזן על הדוכן ומיד תקף בחריפות את ישראל: "הפלסטינים מתאוששים מהנכבה של 48', הם רוצים להחזיר את הנוכחות שנלקחה מהם, אותה מציאות שבה גורשנו מאדמותינו. מאות אלפי פלסטינים סולקו מבתיהם ומאז הם חיים הרחק מהמולדת שלהם. הם נזרקו ממקום פורח למחנה פליטים באחד מהמהלכים הנוראיים ביותר של טיהור אתני בהיסטוריה המודרנית".

אבו מאזן, הלילה באו"ם (חדשות 2)

"במהלך המאבק הארוך הזה העם שלנו ניסה להפגין הרמוניה וסובלנות ברוח החוק הבינלאומי. אנו, העם הפלסטיני, לא איבדנו את ההומניטריות שלנו ומחזיקים באותם ערכים של יצירתיות, חופש, על אף האיומים שממשיכים להטריד ולאיים עלינו הפלסטינים, למרות הנכבה וזוועותיה".

"ארגון אש"ף לכל אורך התקופה הזאת היה הנציג היחיד של העם הפלסטיני. הגוף שבעצם המשיך את המהפכה ואת המאבק כדי להגיע למעמד הנוכחי. החלטה 181 שאומצה על ידי האו"ם הייתה אמורה להפוך את הדף על אותם ימי מלחמה ורדיפה. זה לא היה עניין קל אבל היה לנו את האומץ וגם את האחריות כדי להגן על האינטרסים של העם שלנו, לקבל את הלגיטימציה מהקהילה הבינלאומית. אותה החלטה קיבלה את ברכתו של הגוף הזה", דברי אבו מאזן.

תחילה עלה על בימת הנואמים יוק ג'רמיק, נשיא העצרת ושגריר סרביה לאו"ם ולאחריו שליחה של סודן לארגון שהציג את הסוגייה בפני קהל הנוכחים. אחריו נאם כאמור יושב-ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ובסיום דבריו עלה שגריר ישראל לאו"ם רון פרושאור, בנאום חריף היוצא נגד הצעתו של מחמוד עבאס.

קלינטון: "מתנגדים לניסיון הפלסטיני לשדרג מעמדם"

למרות התמיכה הגורפת מצד מדינות אירופה, הדגישה אתמול מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון כי מהלכו המדיני של יושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, צפוי לנחול כישלון, ואמרה כי "הדרך לפתרון שתי מדינות שיגשים את שאיפותיו של העם הפלסטיני עוברת בירושלים וברמאללה - ולא בניו-יורק. אנחנו מתנגדים לניסיון הפלסטיני לשדרג את מעמדם באו"ם שלא במסגרת משא ומתן לשם הגעה לפתרון שתי המדינות".