פרושאור: "כל הצעות ישראל נענו בטרור"

ערב דרמטי בעצרת האו"ם: לאחר נאום חריף של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, התייצב שגריר ישראל רון פרושאור עם העמדה הנגדית. "הצעת החלטה זו לא תביא מדינה לפלסטינים ואינה יכולה לשמש כתחליף למו"מ לשלום עם ישראל. הצעת ההחלטה לא קוראת לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית ולא דורשת את סיום הסכסוך והתביעות"

רון פרושאור בעצרת האו"ם (חדשות 2)

התשובה הישראלית: לאחר נאום תוקפני במיוחד של אבו מאזן הערב מעל בימת האו"ם, בה האשים יושב ראש הרשות הפלסטינית את ישראל בטיהור אתני, עלה לבמה שגריר ישראל לאו"ם רון פרושאור ותקף בחזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ישראל רוצה לחיות לצד הפלסטינים, אך יש לה מחויבות לשמור על בטחון אזרחיה. שום החלטה של האו"ם לא תוכל לנתק קשר של 4,000 שנים בין היהודים לאדמתם. העם בישראל ממתין למנהיג פלסטיני שיוכל ללכת בדרכיו של הנשיא סאדאת. מנהיג שיאמר את האמת על השלום, שאפשר לקדמו רק על ידי מו"מ והכרה בישראל כמדינת העם היהודי".

"כל עוד אבו מאזן מעדיף סמליות על פני מציאותיות, כל עוד הוא נוסע לניו יורק במקום להגיע למו"מ בירושלים, כל פתרון יהיה מחוץ לטווח השגה. ישראל תמיד תושיט את ידה לשלום. בשנת 1948 קיבלה ישראל את תוכנית החלוקה, אך הפלסטינים ומדינות ערב סירבו לקבל אותה. מ-1948 ועד 1967 נשלטו הפלסטינים ע"י מצרים וירדן. הם יכלו להקים מדינה פלסטינית אך העדיפו לחתור להשמדת ישראל".

"העצות ישראל נענו בטרור"

"בקמפ דיוויד בשנת 2000 ובאנאפוליס בשנת 2008 ישראל הייתה מוכנה לבצע מהלכים מרחיקי לכת, אל הצעותיה נענו בטרור ובשלילה מוחלטת. ב-2005 עקרה ישראל קהילות שלמות ואלפי בני אדם מבתיהם כדי לסייע לקדם מו"מ, אך כעת השטחים הללו הפכו אזורים לשיגור אלפי רקטות לעבר ערי ישראל". 

"הצעת החלטה זו לא תביא מדינה לפלסטינים ואינה יכולה לשמש כתחליף למו"מ לשלום עם ישראל. הצעת ההחלטה לא קוראת לפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית ולא דורשת את סיום הסכסוך והתביעות. מה שההצעה הזאת עושה הוא להפר התחייבויות שמדינות רבות המיוצגות כאן היו עדות להם - התחייבויות שכל הנושאים הללו ייפתרו במו"מ ישיר".

"המנהיגות הפלסטינית שוב עושה את הבחירה הלא נכונה. לפני 65 שנים הם יכולים היו לקבל את תוכנית החלוקה, אך הם דחו אותה אז והם דוחים אותה שוב היום. לקהילה הבינלאומית אסור לעודד את ההתנהגות חסרת האחריות הזאת".

אבו מאזן: הזדמנות אחרונה לפתרון שתי המדינות

אבו מאזן, הלילה באו"ם (AP)

קודם לכן טען אבו מאזן שישראל השמידה משפחות שלמות בעזה. "פלסטין עדיין מחפשת אחר שרידי חיים מתחת לעיי החורבות של הפצצות הישראליות ברצועת עזה. אני כאן כדי לתת הזדמנות אחרונה לפתרון שתי המדינות. אנחנו מגיעים לכאן בזמן קריטי. אני מדגיש את הצורך לסיים את הכיבוש הישראלי ולהשיג לעם הפלסטיני חופש ועצמאות".

"אין אדם בעולם שיכול להשיב את חיי הילדים הפלסטינים שנהרגו. אין צורך באלפי יריות, באלפי מיתות כדי שהעולם יזכור שהכיבוש הזה צריך להגיע לסופו. אנו מוכרחים לשחרר את האנשים האלה. אין שום צורך בעוד מלחמה נוראית. אין שום צורך במלחמה כזאת כדי שנגיע לשלום. זו הסיבה שאנחנו נמצאים כאן היום".